oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Vláda schválila věcný záměr zákona o veřejných zakázkách

publikováno: 18.03.2015

Vláda dne 16. března 2015 schválila věcný záměr zákona o veřejných zakázkách, který má zjednodušit zadávání tendrů a přiblížit české právo evropské legislativě. Ministerstvo pro místní rozvoj, které zákon připravuje, ho chce přejmenovat na zákon o zadávacích řízeních. Hospodářská komora ČR návrh kritizuje, prý současné problémy dostatečně neřeší.

Zákon určuje podmínky zadávacího řízení. Zadavatelům zakázek dává větší pravomoci, současně jim nařizuje postupovat transparentně a přiměřeně. Zakazuje například uzavřít smlouvu s účastníkem tendru, který nesplňuje požadavky zákona či zadavatele. Zvyšuje také limit pro povolené vícepráce na 50 procent ze stávajících 30 procent, které platí nyní. 

MMR chce také u některých typů tendrů zakázat vybírat vítěze pouze podle nejnižší ceny. Ministryně Šlechtová ale neupřesnila, jaká další kritéria by měla být povinná, aby nebylo možné určit vítěze pouze podle nejnižší ceny. „V tuto chvíli bych nerada zacházela do detailů. V každém případě tam bude například hodnocení týmu,“ řekla. Naopak veřejným institucím chce umožnit zadávat zakázky na právní služby při soudních a správních sporech bez výběrového řízení. 

Ministryně dále řekla, že MMR chce omezit i tzv. zakázkový kanibalismus. Neúspěšní uchazeči ve veřejných zakázkách podle ní neoprávněně a příliš často podávají podměty k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, což proces čerpání dotací zdržuje. 

Hospodářská komora ČR však věcný záměr kritizuje. „Neřeší některé zásadní problémy jako mimořádně nízké nabídky. Rezignuje také na zlepšení kvality dodávek. Otazníky visí i nad úpravou dohledu nad dodržováním zákona. Věcný záměr navíc přichází pozdě,“ uvedla Hospodářská komora a upozornila, že vážné výhrady má například i Legislativní rada vlády.

Ministerstvo by chtělo do msíce normu předložit do mezirezortního připomínkového řízení. V květnu či červnu by se jím měla zabývat vláda, do Poslanecké sněmovny by měl přijít na podzim. Kvůli evropským pravidlům musí zákon začít platit nejpozději 18. dubna 2016.

 

Zdroj: ČTK