oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Z legislativy

Na podporu české justice půjde z norských fondů 170 milionů korun

publikováno: 22.03.2019

Na podporu české justice půjde do roku 2021 z tzv. norských fondů 170 milionů korun. Na pražské konferenci k zahájení programu Spravedlnost tuto informaci uvedli 20. března 2019 zástupci ministerstva spravedlnosti a financí. Program se dále zaměřil i na problematiku návratu vězňů do běžného života.

Senát přednostně schválil novelu lesního zákona

publikováno: 21.03.2019

Ministerstvo zemědělství zřejmě bude moci kvůli boji s kůrovcem přijímat opatření obecné povahy, kterými zasáhne do zákonného rámce hospodaření v lesích. Zásahy by se týkaly těžby dřeva a zalesňování. Změnu přinese poslanecká novela lesního zákona, jejíž přijetí dnes zrychleně umožnil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Senát schválil novelu transplantačního zákona

publikováno: 21.03.2019

Zákonné podmínky odběru orgánů cizinců, kteří zemřou v Česku a nemají dárcovskou kartu, se zřejmě usnadní. Nově bude stačit souhlas blízké osoby zemřelého. Zjednodušení podmínek přinese novela transplantačního zákona, kterou dnes schválil Senát. Normu nyní posoudí prezident.

Změna autorského práva zapříčiní, že wikipedie nebude den fungovat

publikováno: 19.03.2019

Česká verze Wikipedie nebude ve čtvrtek 21. března jeden den fungovat. Její editoři tím chtějí protestovat proti chystané celoevropské reformě autorského práva. Podle nich omezí možnost citovat uvedené zdroje, a bude tak složitější zajistit kvalitu obsahu encyklopedie. Evropský parlament bude o reformě autorského práva hlasovat na přelomu března a dubna.

Hromadné žaloby míří do mezirezortního připomínkového řízení

publikováno: 14.03.2019

Ministerstvo spravedlnosti předkládá k připomínkám dlouho očekávaný návrh zákona o hromadných žalobách.

Sněmovna zachovala částečné omezení práva na informace

publikováno: 13.03.2019

Právo na informace, které se týkají údajů o trestním řízení nebo českých zájmů v zahraničí, bude částečně omezeno. Snahu Senátu toto omezení zrušit dnes Sněmovna odmítla. Prosadila znovu soubor čtyř desítek novel navazujících na evropské nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Přijala jej v podobě, kterou schválila v prosinci. Předlohu, která nabude účinnosti od příštího roku, nyní dostane k posouzení prezident.

Změna cizineckého zákona by mohla urychlit vyhoštění opakovaně trestaných cizinců

publikováno: 13.03.2019

Vyhoštění cizinců, kteří byli v Česku opakovaně odsouzeni pro úmyslný trestný čin, asi bude rychlejší. Možnost soudního přezkumu správních rozhodnutí o vyhoštění zůstala zachována. Schválila to dnes Sněmovna v rámci změn cizineckého zákona.

Správní a soudní řízení zdržují dopravní stavby i o několik let

publikováno: 12.03.2019

Desítky silničních a železničních staveb v současnosti zdržují dlouhotrvající soudní a správní řízení. Řada z nich trvá i několik let. Stavby komplikují zejména rozpory kolem stavebních a územních povolení, případně vyhodnocení ekologických dopadů staveb. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy. Vlekoucí se správní řízení by měla urychlit novela zákona o urychlení dopravních staveb, k povolení bude potřeba méně podrobná dokumentace, úřady budou mít lhůty.