oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Z legislativy

Dlužníci s více exekucemi by mohli mít jednoho exekutora

publikováno: 18.01.2019

Dlužníci, kteří čelí více exekucím, by mohli mít do budoucna jednoho exekutora. Exekuce, při nichž by se nepodařilo ani za dva roky vymoci vůbec nic, by se zastavovaly. Změny předpokládá novela exekučního řádu, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti. Podle náměstka ministra spravedlnosti Jeronýma Tejce ji nyní projednávají pracovní komise legislativní rady vlády.

Pobyt dítěte v ústavu na žádost rodiče by se měl vrátit do zákona

publikováno: 10.01.2019

Ministerstvo školství (MŠMT) při přípravě novely o ústavní výchově počítá s tím, že do zákona vrátí možnost pobytu dětí starších 15 let v diagnostických ústavech na žádost rodičů.

Vláda podpořila návrh zákona pro případ tvrdého brexitu

publikováno: 08.01.2019

Vláda dne 7. ledna 2019 schválila návrh zákona upravujícího vztahy mezi ČR a Spojeným královstvím pro případ, že Británie vystoupí z EU bez dohody. Speciální předpis pro případ, že by v březnu Británie odešla z EU bez dohody s unií, připravilo ve spolupráci s dalšími úřady jeho ministerstvo. Zákon počítá s přechodným obdobím do 31. prosince 2020, během něhož bude ve vybraných oblastech britským občanům zaručeno stejné zacházení, jako by nadále byli v postavení občanů EU. Vláda bude usilovat o to, aby Sněmovna návrh schválila už v prvním čtení.

Nařízení EU k volnému pohybu lidí se promítne do dalších zákonů

publikováno: 08.01.2019

Evropské nařízení k podpoře volného pohybu obyvatel mezi členskými státy se promítne do dalších českých zákonů. Díky nařízení odpadne od poloviny února nutnost úředního překladu například matričních dokladů, lidé si k nim budou moci vyžádat vícejazyčný standardní formulář. Sněmovna projedná vládní novelu, která na tuto novinku reaguje.

Vláda schválila Plán legislativních prací na rok 2019

publikováno: 13.12.2018

Vláda schválila Plán legislativních prací na rok 2019. Plán vychází především z podkladů předložených ministerstvy a zahrnuje i legislativní úkoly, jejichž zpracovatelem jsou jiné ústřední orgány státní správy a předkladatelem členové vlády, kteří vůči nim vykonávají koordinační a informační funkci.

Evropská média podpořila další výzvu na ochranu autorských práv

publikováno: 11.12.2018

Zástupci evropských médií podpořili další výzvu, která se týká připravované evropské směrnice o ochraně autorských práv na internetu a má přimět internetové giganty, aby se s médii podělily o část zisků z reklamy.

Nový stavební zákon musí být schválen do konce roku 2021

publikováno: 11.12.2018

Nový stavební zákon musí být schválen do konce funkčního období této vlády v roce 2021, je to jednoznačná priorita. Uvedl to dnes premiér Andrej Babiš (ANO). Za pomalý postup při přípravě zákona kritizoval ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), vedené ministryní Klárou Dostálovou (za ANO).

Senát zřejmě umožní předluženým lidem vyhlásit osobní bankrot

publikováno: 05.12.2018

Senát asi umožní širšímu okruhu předlužených lidí vyhlásit osobní bankrot. Umožnit to má novela insolvenčního zákona, kterou dnes doporučil horní komoře schválit její ústavně právní výbor. Novela má mimo jiné zrušit nynější vstupní podmínku, podle níž musí být dlužník schopen uhradit v pěti letech aspoň 30 procent svých závazků.