oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Z legislativy

Výbor EP potvrdil bezvízové cesty Britů po brexitu bez dohody

publikováno: 03.04.2019

Výbor pro občanské svobody Evropského parlamentu dnes potvrdil kompromisní podobu pravidel, která v případě brexitu bez dohody umožní občanům Británie krátkodobé bezvízové cesty do zemí Evropské unie. Podmínkou je reciproční přístup britské strany vůči lidem z EU.

Dluhy dětí by mohly v budoucnu přecházet na zákonné zástupce

publikováno: 03.04.2019

Dluhy dětí do 15 let by v budoucnu mohly ze zákona přejít na jejich zákonného zástupce či osobu, která je má v péči. Novelu občanského zákoníku, která si dala za cíl zabránit vzniku dětských dluhů, představili dnes ve Sněmovně společně poslanci vládních ANO a ČSSD a opozičních Pirátů a lidovců. Předkladatelé právě kvůli podpoře napříč Sněmovnou věří, že úprava má šanci na úspěch. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek sdělil, že návrhy řešící nespravedlivé exekuce dětí chce jeho resort zapracovat do chystané vládní novely.

Poslanci navrhli zavedení veřejných žalob kvůli diskriminaci

publikováno: 02.04.2019

Nevládní organizace, které se zabývají ochranou práv obětí diskriminace, by mohly získat právo podávat kvůli diskriminaci veřejné žaloby.

Vláda schválila návrhy, které mají podpořit ukládání peněžitých trestů

publikováno: 01.04.2019

Vláda na svém jednání schválila návrhy novel trestního zákoníku, trestního řádu a některých dalších předpisů, jejichž prostřednictvím chce Ministerstvo spravedlnosti podpořit ukládání peněžitých trestů. Dosavadní praxe totiž ukázala, že peněžité tresty nejsou ukládány v dostatečné míře, u řady trestných činů zejména nižší společenské škodlivosti přitom mohou být vhodným trestem.

Novelu zákona o ochraně přírody a krajiny připravoval stát několik let

publikováno: 29.03.2019

Ministerstvo životního prostředí předložilo do připomínkového řízení novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou by se omezily nepůvodní invazní druhy v Česku. Stát tento návrh, který zavádí nařízení Evropské unie, připravoval několik let. Nepůvodní druhy rostlin a živočichů podle resortu ohrožují biologickou rozmanitost, hospodářství a v některých případech i lidské zdraví.

Ústavní soud řešil uchovávání údajů o komunikaci

publikováno: 27.03.2019

Ústavní soud se při veřejném jednání 27. března 2019 snažil najít odpověď na otázku, zda uchovávání provozních a lokalizačních údajů o telefonní a elektronické komunikaci nezasahuje do práva na informační sebeurčení. Ústavní soudci vyslechli názory zástupců telefonních operátorů, ministerstva vnitra, žalobců, obhájců i policie.

Stavební zákon je uspěchaný, není dobře připravený

publikováno: 27.03.2019

Věcný záměr stavebního zákona, jehož hlavním cílem je urychlení povolování staveb, je uspěchaný. Celkově není dobře připravený. Na tiskové konferenci to 27. března uvedl předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) Pavel Křeček. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které věcný záměr připravuje, chce zákon do poloviny dubna předložit vládě. Zákon by měl platit od roku 2021.

Zákon o právu na digitální službu poslanci podpořili

publikováno: 27.03.2019

S podpisy 137 poslanců napříč kluby i podporou vlády budou zákonodárci projednávat zákon o právu na digitální službu. Zákon má kromě práva občanů na digitální službu zavést i povinnost státních orgánů takové služby poskytnout. Nový předpis by měl také přinést přesný harmonogram digitalizace státní správy.