oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Vláda schválila věcný záměr zákona o oceňování majetku

publikováno: 16.04.2015

Návrh věcného záměru zákona o oceňování majetku z dílny ministerstva financí, který řeší především oceňování majetku pro stanovení základu daně a měl by nahradit nynější zastaralou právní úpravu, schválila vláda.

Ministerstvo financí v materiálu uvedlo, že objektivní ocenění podle cenového předpisu je nezbytné pro správné vyměření daně. U některých daní, například daně z nabytí nemovité věci, tak zjištěná cena slouží jako kontrola, zda nebyla domluvena spekulativně nízká cena.

Zákon by měl mít podle ministerstva obecnou povahu a bude vymezovat pouze základní pojmy, způsoby a principy oceňování. „Podrobné úpravy, zejména způsoby a metody oceňování, konkrétní ceny, koeficienty, přirážky a srážky k cenám a postupy pro uplatnění metod při určování cen, budou obsaženy až v jeho prováděcích vyhláškách,“ uvedlo ministerstvo.

V souvislosti s nynější praxí je podle úřadu věcný záměr doplněn o jednotný postup při oceňování majetku obvyklou cenou. To znamená, že určí metody, postupy a popřípadě i minimální počet případů, ze kterých je možno tuto cenu objektivně stanovit. Konkrétní informace budou součástí prováděcí vyhlášky.

„V případech, kdy prokazatelně nelze určit cenu obvyklou, bude umožněno alternativně určit tržní hodnotu na základě určených způsobů, metod, postupů a jejich vyhodnocení, které bude upravovat prováděcí vyhláška,“ uvedlo ministerstvo.

Zdroj: ČTK