oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Válečné zločiny má ověřovat nová mobilní aplikace

publikováno: 16.06.2015

Mezinárodní advokátní komora (IBA) příští týden uvede do běhu mobilní aplikaci, která dokáže ověřit pravost videa či fotografie zaznamenávající válečné zločiny a porušení lidských práv v ozbrojených konfliktech jako je válka na Ukrajině. Zároveň ponechá stopy autora v anonymitě.

Aplikace jménem eyeWitness to Atrocities při pořízení záznamu automaticky zaznamená datum, čas, místo, a dokonce wifi síť, přes kterou uživatel video poslal. To umožní ověřit, jestli je záznam pravý či jestli nedošlo k jeho manipulaci.

Po pořízení uživateli umožní nahrané video či snímek okamžitě poslat do databáze Mezinárodní advokátní komory (IBA), organizaci sdružující právníky a advokátní firmy z celého světa, která s aplikací přišla a do oběhu ji oficiálně uvede již příští týden. Hned po odeslání může autor data smazat pro případ, že by jeho mobil zkoumali pachatelé zachycení na videu či jiné nepřátelské síly.

Program také disponuje tzv. „nouzovým tlačítkem,“ které okamžitě vymaže všechna zaznamenaná data i aplikaci samotnou.

Aplikace tak bude moci v budoucnu výrazně ovlivnit běh konfliktů a významně usnadní práci lidskoprávním organizacím jako Human Rights Watch, které se dokazováním válečných zločinů a porušováním lidských práv zabývají.

Zástupci IBA ujistili, že aplikace bude rozšířena především ve válce na Ukrajině, Sýrii a Iráku. Ověřené důkazy o porušování lidských práv pak může použít soud při dokazování viny pachatelů.

 

Zdroj: echo24.cz