Válečné zločiny má ověřovat nová mobilní aplikace


publikováno: 16.06.2015

Aplikace jménem eyeWitness to Atrocities při pořízení záznamu automaticky zaznamená datum, čas, místo, a dokonce wifi síť, přes kterou uživatel video poslal. To umožní ověřit, jestli je záznam pravý či jestli nedošlo k jeho manipulaci.

Po pořízení uživateli umožní nahrané video či snímek okamžitě poslat do databáze Mezinárodní advokátní komory (IBA), organizaci sdružující právníky a advokátní firmy z celého světa, která s aplikací přišla a do oběhu ji oficiálně uvede již příští týden. Hned po odeslání může autor data smazat pro případ, že by jeho mobil zkoumali pachatelé zachycení na videu či jiné nepřátelské síly.

Program také disponuje tzv. „nouzovým tlačítkem,“ které okamžitě vymaže všechna zaznamenaná data i aplikaci samotnou.

Aplikace tak bude moci v budoucnu výrazně ovlivnit běh konfliktů a významně usnadní práci lidskoprávním organizacím jako Human Rights Watch, které se dokazováním válečných zločinů a porušováním lidských práv zabývají.

Zástupci IBA ujistili, že aplikace bude rozšířena především ve válce na Ukrajině, Sýrii a Iráku. Ověřené důkazy o porušování lidských práv pak může použít soud při dokazování viny pachatelů.

 

Zdroj: echo24.cz