oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Spolky, nadace a odbory nebudou hradit rejstříkové poplatky

publikováno: 10.12.2014

Sněmovna zachovala osvobození od soudních poplatků v rejstříkovém řízení pro nadace, spolky a odbory, byť jen na půldruhého roku. Přehlasovala Senát, který chtěl toto ustanovení zrušit. Změnu přinese novela o soudních poplatcích, kterou nyní dostane k podpisu prezident.

Před přijetím senátní verze varovala ministryně spravedlnosti Helena Válková. Podle ní by takováto úprava umožnila jakýmkoli právnickým osobám osvobození od soudního poplatku při prvním zápisu do rejstříků. Novelu připravili poslanci ČSSD kvůli tomu, že v českém právním řádu zatím chybí zákon o obecné prospěšnosti. Veřejně prospěšné společnosti proto zatím poplatky hradit musí. Omezení platnosti novely Sněmovna přijala na doporučení svého ústavně právního výboru. Vytvořil by se tak časový limit pro přijetí zákona o obecné prospěšnosti. 

Od uvedených poplatků má novela osvobodit také nadační fondy, ústavy, svazy zaměstnavatelů a jiné veřejně prospěšné společnosti. Předkladatelé tvrdí, že současný stav přesahuje finanční možnosti hlavně malých neziskových organizací a spolků s pobočkami. Zpoplatněn je zápis nejen za údaje o spolku, ale i za každý pobočný spolek. Spolky s členitou strukturou by tak musely zaplatit podle tvůrců novely až miliony korun. 

Nestátní neziskové organizace za povinnou registraci na ministerstvu vnitra podle předkladatelů nic nehradily. S účinností rekodifikace soukromého práva nastal stav, kdy je osvobození od poplatků vázáno na status veřejné prospěšnosti. Ten ale není možné kvůli chybějícímu zákonu získat.

 

Zdroj: ČTK