oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Senát schválil, aby firmy zajistily úschovu listů pro penzi

publikováno: 24.10.2014

Firmy a soukromé spisovny, které uchovávají mzdové a důchodové listy pracovníků, budou zřejmě muset po ukončení svého provozu zajistit další úschovu těchto dokladů. Zavádí to novela o organizaci sociálního zabezpečení, kterou schválil Senát. Podepsat ji ještě musí prezident Miloš Zeman, aby vstoupila v platnost.

Mzdové listy, evidenční listy důchodového pojištění i osobní spisy pracovníků uchovávají soukromé spisovny. Musí umožnit správě sociálního zabezpečení nahlížení do materiálů a pořizování výpisů či kopií. Když firma přeruší provoz, nebo ho ukončí a nemá nástupce, není dál práce s dokumenty možná. Jde přitom často o jediné doklady o započitatelné době zaměstnání a výdělcích, které jsou pro bývalé zaměstnance zásadní pro výpočet důchodu. 

Povinnost poskytnout doklady mají jen archivy. Pokud by se podle autorů normy situace nezměnila, rozhodovaly by úřady o některých případech bez úplných informací. Lidé by tak mohli mít nižší penzi, i když to sami nezavinili. Na problém upozornil úřad ombudsmana.   

Pokud soukromá spisovna zanikne a nebude mít nástupce, bude podle novely muset obstarat náhradní úschovu dokladů a oznámit to příslušné správě sociálního zabezpečení. Když rušené firmě zůstanou peníze, bude je muset přednostně využít na zajištění uložení dokumentů. Kdyby finance neměla, uhradí to ministerstvo práce. Platit by mohlo i za pořízení výpisu z listů, ověřování kopií a poštovné. Spisovny budou také muset sociální správě dodat požadované kopie dokumentů, a to ve stanovené lhůtě.

 

Zdroj: ČTK