oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Senát potvrdil zpřísnění svých pravidel projednávání zákonů

publikováno: 15.01.2015

Senátoři budou muset změny projednávaných zákonů předkládat na schůzi nejen písemně, ale i se zdůvodněním. Zpřísnění pravidel přináší senátní novela zákona o jednacím řádu horní komory, kterou Senát schválil. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Případné další doplňování jednacího řádu horní komory senátoři odložili až na jeho případné další úpravy. Mají zájem například na prodloužení lhůty pro projednávání zákonů ze 30 na minimálně 40 dnů kvůli tomu, aby měli více času například na analýzy dopadů úprav přijatých Sněmovnou.  

Vláda doporučovala zavést povinnost zdůvodňovat všechny návrhy úprav projednávaných zákonů i během jejich projednávání ve výborech. Původní předloha s tím počítala, Senát jako celek to ale při schvalování návrhu odmítl. 

Novela má také zpřísnit využití ústavní možnosti nezabývat se návrhy zákonů, tedy umožnit jejich přijetí bez obsáhlejší rozpravy na schůzi Senátu. Nově by tuto cestu mohl vetovat některý ze senátorských klubů, které jsou minimálně pětičlenné, nebo alespoň deset senátorů z různých frakcí. 

Předloha má rovněž upravit postup při projednávání senátních návrhů zákonů pro případ, že je Sněmovna horní komoře vrátí k přepracování, a postup při projednávání peticí s více než 10 000 podpisy. Norma zpřesňuje i náležitosti návrhů zákonných opatření a projednávání jejich formulačních zpřesnění. 

Zdroj: ČTK -