Senát potvrdil zpřísnění svých pravidel projednávání zákonů


publikováno: 15.01.2015

Případné další doplňování jednacího řádu horní komory senátoři odložili až na jeho případné další úpravy. Mají zájem například na prodloužení lhůty pro projednávání zákonů ze 30 na minimálně 40 dnů kvůli tomu, aby měli více času například na analýzy dopadů úprav přijatých Sněmovnou.  

Vláda doporučovala zavést povinnost zdůvodňovat všechny návrhy úprav projednávaných zákonů i během jejich projednávání ve výborech. Původní předloha s tím počítala, Senát jako celek to ale při schvalování návrhu odmítl. 

Novela má také zpřísnit využití ústavní možnosti nezabývat se návrhy zákonů, tedy umožnit jejich přijetí bez obsáhlejší rozpravy na schůzi Senátu. Nově by tuto cestu mohl vetovat některý ze senátorských klubů, které jsou minimálně pětičlenné, nebo alespoň deset senátorů z různých frakcí. 

Předloha má rovněž upravit postup při projednávání senátních návrhů zákonů pro případ, že je Sněmovna horní komoře vrátí k přepracování, a postup při projednávání peticí s více než 10 000 podpisy. Norma zpřesňuje i náležitosti návrhů zákonných opatření a projednávání jejich formulačních zpřesnění. 

Zdroj: ČTK -