oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Rodina v českém právu

publikováno: 14.09.2016

Ve čtvrtek 8. září 2016 se v pražském hotelu Olšanka uskutečnila zahajovací akce letošního 5. ročníku Pražského právnického podzimu – sympozium Rodina v českém právu, jemuž udělily záštitu ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a předsedkyně Spolku rodinně právních a opatrovnických soudců Libuše Kantůrková. Akci podpořila i Česká advokátní komora a moderování se ujala JUDr. Daniela Kovářová.

Před více než stovkou odborníků z řad advokátů, soudců, psychologů a sociálních pracovníků vystoupila řada odborníků, například ústavní soudci Kateřina Šimáčková a Jaromír Jirsa, zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček, předseda Sexuologické společnosti Jaroslav Zvěřina nebo senátorky Milana Emmerová a Zuzana Baudyšová.

Pořadatelé akce očekávali krutý střet moderního a tradičního pojetí, nakonec se však diskutující shodovali navzdory odlišnému profesnímu zaměření i zkušenostem. Jak řekl Zdeněk Kapitán, ředitel Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí, rodinu tvoří péče, láska a respekt. Pokud funguje, má ji stát nechat být a do vztahů a výchovy dětí nemá co zasahovat (ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková). Funkční rodina si zaslouží uznání, fungující vztahy však trestuhodně opomíjíme. Pokrokem je nazývána tekutá společnost, v níž má právo sexu každý s každým. Takové soužití možná není nepřirozené, nikdy však nenahradí svazek muže a ženy (zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček). Manželství je ochrannou institucí pro slabšího, tedy typicky pro ženu s malými dětmi, zatímco nesezdané soužití je bez povinností a bez odpovědnosti. (bývalá děkanka Právnické fakulty v Olomouci Milana Hrušáková). Nejlepší rodinou je milující manželský pár opačného pohlaví se dvěma dětmi. Vše ostatní je jen doplňkové. Vystoupení se často vracela k problematice adopcí homosexuálních párů. Jde-li o pár dítě milující, pak není důvodu ji nedovolit. A jak řekla v úvodu sympozia ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, nejhorší možností pro dítě je ústav.

 

Zdroj: Havlíček Brain Team