oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Právní výbor podpořil sdílení dat o předepsaných lécích

publikováno: 09.01.2019

Sněmovna by měla podle doporučení ústavně-právního výboru schválit vládní předlohu, podle níž by ošetřující lékaři a lékárníci dostali přehled o všech lécích, které má pacient předepsané.

Pacient by jim mohl vstup do databáze o svých lécích zakázat. Podle kritiků z řad ODS a Pirátů by ale měl být postup opačný, k přístupu do takzvaného lékového záznamu by musel dát pacient lékaři nebo lékárníkovi aktivní souhlas.

"Máme občany přesvědčit, že je pro ně něco užitečné, nikoli jim to přikázat s možností vystoupení," soudí předseda výboru Marek Benda (ODS). Mnozí lidé podle něho ani nevědí, že Státní ústav pro kontrolu léčiv, na který se budou moci kvůli vystoupení ze systému obracet, vůbec existuje.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vládní úpravu hájil. "Dostatečně chrání ty, kteří nechtějí, aby jejich data byla sdílena," zdůraznil. Možnost pacienta zakázat lékařům a lékárníkům přístup do databáze je podle ministra kvůli administrativní zátěži praktičtější než vyžadovat od pacientů aktivní souhlas.

Sdílení údajů mezi poskytovateli zdravotní péče má podle ministerstva zdravotnictví zajistit bezpečnější a kvalitnější předepisování léků. Lékový záznam by mohl zamezit duplicitnímu předepisování léků nebo předepisování léků, které mají vzájemně nežádoucí účinky. V současnosti má lékař přehled pouze o lécích, které pacientovi sám předepsal. Lékárník může zkontrolovat jen přípravky na předložených receptech.

Právní výbor nakonec navrhl pouze posun účinnosti předlohy na letošní červenec, protože lednový termín už nelze stihnout.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay