Právní výbor podpořil sdílení dat o předepsaných lécích


publikováno: 09.01.2019

Pacient by jim mohl vstup do databáze o svých lécích zakázat. Podle kritiků z řad ODS a Pirátů by ale měl být postup opačný, k přístupu do takzvaného lékového záznamu by musel dát pacient lékaři nebo lékárníkovi aktivní souhlas.

"Máme občany přesvědčit, že je pro ně něco užitečné, nikoli jim to přikázat s možností vystoupení," soudí předseda výboru Marek Benda (ODS). Mnozí lidé podle něho ani nevědí, že Státní ústav pro kontrolu léčiv, na který se budou moci kvůli vystoupení ze systému obracet, vůbec existuje.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vládní úpravu hájil. "Dostatečně chrání ty, kteří nechtějí, aby jejich data byla sdílena," zdůraznil. Možnost pacienta zakázat lékařům a lékárníkům přístup do databáze je podle ministra kvůli administrativní zátěži praktičtější než vyžadovat od pacientů aktivní souhlas.

Sdílení údajů mezi poskytovateli zdravotní péče má podle ministerstva zdravotnictví zajistit bezpečnější a kvalitnější předepisování léků. Lékový záznam by mohl zamezit duplicitnímu předepisování léků nebo předepisování léků, které mají vzájemně nežádoucí účinky. V současnosti má lékař přehled pouze o lécích, které pacientovi sám předepsal. Lékárník může zkontrolovat jen přípravky na předložených receptech.

Právní výbor nakonec navrhl pouze posun účinnosti předlohy na letošní červenec, protože lednový termín už nelze stihnout.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay