oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Pracující vězni budou dostávat nejméně polovinu minimální mzdy

publikováno: 19.03.2019

Výše odměn pracujících vězňů budou navázány na minimální mzdu. U nejméně kvalifikovaných pracovníků by odměna měla představovat 50 procent minimální mzdy, schválila vláda. Mzdy budou zvýšeny zhruba o 1200 korun oproti současnosti, pracující odsouzení nyní berou od 5500 do 13.750 korun hrubého měsíčně.

"Přidanou hodnotou návrhu je, že z této vyšší částky minimálně 500 korun navíc půjde na výživné, pokud ty osoby mají vyživovací povinnost. Zároveň jsou vytvořeny předpoklady pro to, aby vězni lépe spláceli své dluhy, které kdysi zavinili svou trestnou činností. Budou vycházet minimálně s menšími dluhy, tím pádem jsou vytvořeny podmínky pro to, aby se snížila jejich recidiva," řekl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.

Odměny se vězňům zvýšily už loni v dubnu. Ministerstvo spravedlnosti tehdy rovněž argumentovalo snížením zadluženosti odsouzených. Letos v lednu však nejnižší částka představovala už jen 41 procent minimální mzdy. U nejméně kvalifikovaných pracovníků by nově měla odměna představovat 50 procent minimální mzdy v daném kalendářním roce, u těch nejkvalifikovanějších 120 procent.

Vězeňská služba se zaměřuje na růst zaměstnanosti a samy věznice také vytvářejí prostor pro zaměstnávání odsouzených. Například věznice Plzeň Bory, největší věznice v ČR, vytvořila ze svých suterénních, dosud nevyužívaných prostor místo pro další zaměstnávání vězňů. Partnerská firma, která dodává součástky pro letecký průmysl, tam dá práci 40 vězňům, časem se počítá s rozšířením na dvousměnný provoz a se zaměstnáním až 80 vězňů. Práce v nových dílnách začne od dubna.


Náměstek generálního ředitele Vězeňské služby Simon Michailidis řekl, že v ČR je nyní ve věznicích kolem 22.000 vězňů, z toho je přibližně 19.800 odsouzených, z nichž je schopno pracovat přibližně 15.000 vězňů. Téměř 9000 z nich je zaměstnáno u partnerských firem, ve vnitřních provozech nebo v hospodářských střediscích věznic. V roce 2018 byla nejvyšší zaměstnanost za poslední čtyři roky. Většina z vězňů zaměstnaných soukromými firmami pracuje mimo areály věznic. Ne všichni vězni ale mohou vězení kvůli práci opouštět. Těžko se často hledá práce pro vězně ve vysokém stupni zabezpečení.

Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti + ČTK

Foto: Pixabay