Pracující vězni budou dostávat nejméně polovinu minimální mzdy


publikováno: 19.03.2019

"Přidanou hodnotou návrhu je, že z této vyšší částky minimálně 500 korun navíc půjde na výživné, pokud ty osoby mají vyživovací povinnost. Zároveň jsou vytvořeny předpoklady pro to, aby vězni lépe spláceli své dluhy, které kdysi zavinili svou trestnou činností. Budou vycházet minimálně s menšími dluhy, tím pádem jsou vytvořeny podmínky pro to, aby se snížila jejich recidiva," řekl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.

Odměny se vězňům zvýšily už loni v dubnu. Ministerstvo spravedlnosti tehdy rovněž argumentovalo snížením zadluženosti odsouzených. Letos v lednu však nejnižší částka představovala už jen 41 procent minimální mzdy. U nejméně kvalifikovaných pracovníků by nově měla odměna představovat 50 procent minimální mzdy v daném kalendářním roce, u těch nejkvalifikovanějších 120 procent.

Vězeňská služba se zaměřuje na růst zaměstnanosti a samy věznice také vytvářejí prostor pro zaměstnávání odsouzených. Například věznice Plzeň Bory, největší věznice v ČR, vytvořila ze svých suterénních, dosud nevyužívaných prostor místo pro další zaměstnávání vězňů. Partnerská firma, která dodává součástky pro letecký průmysl, tam dá práci 40 vězňům, časem se počítá s rozšířením na dvousměnný provoz a se zaměstnáním až 80 vězňů. Práce v nových dílnách začne od dubna.


Náměstek generálního ředitele Vězeňské služby Simon Michailidis řekl, že v ČR je nyní ve věznicích kolem 22.000 vězňů, z toho je přibližně 19.800 odsouzených, z nichž je schopno pracovat přibližně 15.000 vězňů. Téměř 9000 z nich je zaměstnáno u partnerských firem, ve vnitřních provozech nebo v hospodářských střediscích věznic. V roce 2018 byla nejvyšší zaměstnanost za poslední čtyři roky. Většina z vězňů zaměstnaných soukromými firmami pracuje mimo areály věznic. Ne všichni vězni ale mohou vězení kvůli práci opouštět. Těžko se často hledá práce pro vězně ve vysokém stupni zabezpečení.

Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti + ČTK

Foto: Pixabay