oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Pirátský návrh prolamující advokátní mlčenlivost ve sněmovně neprošel!

publikováno: 21.03.2018

Poslanci dne 21. března 2018 po bouřlivé debatě při třetím čtení novely daňového řádu neschválili pozměňovací návrh poslance Pirátů Jakuba Michálka, podle něhož by advokáti museli prozradit českým daňovým orgánům jména svých klientů podezřelých z daňových úniků přesahujících 500 tisíc korun.

Ze 147 přítomných poslanců pirátský návrh podpořilo jen 51 poslanců za Piráty, KSČM a ANO - přesné výsledky hlasování najdete ZDE.

Proti pirátskému návrhu se ostře postavilo vedení České advokátní komory, které se otevřeným dopisem obrátilo na všechny poslance.

Podle schváleného znění novely, která především implementuje do českého práva Směrnici Rady (EU) 2016/2258 ze dne 6. prosince 2016, kterou se mění směrnice 2011/16/EU, pokud jde o přístup daňových orgánů k informacím pro boj proti praní peněz (dále jen „Směrnice DAC 5“), ale budou muset advokáti, ale i notáři, auditoři, daňoví poradci či soudní exekutoři poskytovat tyto informace o klientech při mezinárodní spolupráci při správě daní.

Sněmovnou schválená novela nyní bude postoupena Senátu. 

Red.