oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Oblek společenský: Puttin’ on the Ritz

autor: PR
publikováno: 22.06.2014

V našich předchozích článcích jsme probrali problematiku klasického pánského oblečení, respektive důvody, proč se rozhodnout pro oblek na míru, takzvaný „The Full Bespoke Suit“ a správný oblek pro advokáta do každodenního pracovního procesu. V tomto čísle jste se ovšem rozhodl věnovat se správnému oblečení (nejen) advokáta do společnosti a poukázat na zásadní rozdílnost těchto dvou obleků. Proč nemůže být pánský oblek do společnosti totožný s oblekem, který advokát nosí ve svém pracovním dni?

Pavel Rèxim Mejsnar, foto archiv Rèxim Protože se zkrátka nejedná o stejný typ obleku. Ač budeme mluvit o společenském obleku, nejsou tím myšleny šaty na zcela speciální příležitosti, které se obecně označují jako formální a mezi které zejména patří denní oblek cutaway, večerní smoking či jeho ultra slavnostní sourozenec frack.

O jakých pánských oblecích tedy hovoříme?

Mluvíme o obleku pro výjimečnou příležitost. To znamená luxusní oblek pro různorodé významnější události, počínaje obědem ve stylovém restaurantu, odpolední recepcí, návštěvou významné kulturní akce až po oblek na večeři s dámou a následnou skleničku klidně v „posh“ cocktail baru. Pozn. Tak jako žena zcela přirozeně vycítí, že je vhodná příležitost být výjimečně krásná, zvolí provokativnější barvu laku na nehty, vlasům dá jinou podobu než obvykle, obuje luxusní střevíčky na vysokém podpatku, a svou krásu zahalí do pro danou příležitost pečlivě zvolených šatů, tehdy i muž vycítí příležitost, kdy je vhodné, aby pro svůj vzhled udělal více než obvykle.

Jak má tedy takový oblek vypadat?

Na rozdíl od business obleku, který má být navíc v případě advokáta velice konzervativní a nemá netrpět přílišnou vynalézavostí, si můžeme u společenského obleku, kdy tyto příležitosti označujeme jako „Cocktail Attire“ nebo až „Semi-Formal“, dovolit mnohem více. Šaty mohou být různé a nemusí být nutně jen tmavé. Hranici tvoří pouze dobrý vkus a míra odvážnosti. Samozřejmě, že jen luxusní látka dá obleku ten správný šarm. Pokud však Váš oblek ušije z kvalitní látky špičkový krejčí, bude Váš oblek opravdovým klenotem, který všechny přítomné okouzlí jako drahý šperk. Na oblecích mohou být použity všemožné vzory a tak je třeba dát skutečně velký pozor na správné a dokonale stylové sladění. Ohled musí být proto brán na danou příležitost, nositele a doplňky.

U business obleku je to jednoduché, protože se jedná v podstatě o stejnokroj, který je pro všechny správně oblečené advokáty takřka totožný a rozdílnost se opět pozná ponejvíce v jeho kvalitě a v tom, zdali správně padne.

„Chic“ šaty do společnosti jsou ale něco jiného, a proto musíme fádnost business obleku opustit. Výjimečná příležitost si zkrátka zaslouží i výjimečné oblečení a samozřejmě, že i okolí vnímá mnohem více to, co má kdo na sobě.

Na rozdíl od business oblečení podléhají tyto obleky více módním trendům, a i když se profese advokáta nesnoubí s přílišnou četností změny stylu, nebyla by ignorace exklusivní módy šťastnou volbou. Pozn. Každý si asi dovede představit, jaký dojem vzbudí ve společnosti, resp. na společenské akci člověk v outfitu, který byl (snad) módním před deseti lety. Špatný! Boty, které dávno ztratily svůj tvar a kopírují spíše chodila (mnohdy je vídám dokonce i na gumové podrážce) či obuv s výraznou špičkou, která zaslouží spíše název ,,řiťokopky“ jsou doslova faux pas, nicméně to, se gentlemana z vyšší společnosti netýká.

 Konkrétně tedy?

 

Zaujal vás tento článek? Čtěte také:

Oblekem projevíte vaši individualitu a příslušnost k advokátnímu stavu

Business oblečení advokáta – Keep Calm and Dress Well

Více informací na www.rexim.eu.

Najdete nás také na facebooku.