oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Novela ústavního zákona o bezpečnosti může dát legálně držené zbraně do rukou občanům

publikováno: 20.04.2017

Majitelé legálně držených zbraní by do budoucna mohli dostat právo zasáhnout v případě potřeby nejen k ochraně svého života a majetku, ale i zajištění bezpečnosti Česka. Předpokládá to poslanecký návrh novely ústavního zákona o bezpečnosti, který po prvním kole 12. 4. 2017 poslala Sněmovna k projednání do ústavně-právního a bezpečnostního výboru.

Předloha je podle zástupce předkladatelů signálem, že Česko legálním držitelům zbraní důvěřuje, nehodlá je odzbrojit a jejím cílem je udržet všechny zbraně v legální sféře. Ústavní zákon 110/1998 ze dne 22. dubna 1998, o bezpečnosti České republiky, ve znění zákona 300/2000 Sb. by tak měl být doplněn o následující paragraf: „Občané ČR mají právo nabývat, držet a nosit zbraně a střelivo za účelem ochrany životů, zdraví a majetkových hodnot a podílet se tak na zajišťování vnitřního pořádku a bezpečnosti a ochraně územní celistvosti, svrchovanosti a demokratických základů ČR. Podmínky a podrobnosti stanoví zákon.“

Podle ministerstva vnitra je účelem návrhu ústavního zákona reagovat na nově zesilující bezpečnostní hrozby, zejména pokud jde o nebezpečí násilných aktů, např. izolovaných teroristických útoků, aktivních útočníků, popř. jiných násilných hrozeb… Zkušenosti některých zahraničních států ukazují, že přítomnost ozbrojené veřejnosti může být v těchto situacích rozhodujícím faktorem.

Navrhovaná novela je dostupná ve veřejné části Elektronické knihovny připravované legislativy Úřadu vlády www.apps.odok.cz. Díky zkrácení legislativních lhůt by dolní komora mohla předlohu schvalovat už v červnu. Aby platila, musela by se pro ni v obou parlamentních komorách vyslovit třípětinová většina.  Podle reakcí představitelů vládních i opozičních stran to je reálné.

Evropská unie prosazuje opačné tendence a snaží se novou evropskou směrnicí, týkající se kontroly nabývání střelných zbraní, naopak držení zbraní občany zpřísnit a omezit. Česká vláda tento návrh směrnice odmítla a chystá proti ní žalobu.

Zdroj: ČTK, novinky.cz