oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Novela ulehčující zadávání zakázek nabyla účinnosti

publikováno: 10.03.2015

Novela zákona o veřejných zakázkách, která má ulehčit jejich zadávání, byla v pátek 6. března vyhlášena ve Sbírce zákonů a je tak účinná. Sněmovna v novele na návrh Senátu zvýšila limit pro zadávání víceprací stejnému dodavateli z nynějších 20 procent na 30 procent.

Současný zákon umožňuje zadat zakázku v jednacím řízení bez uveřejnění stejnému dodavateli v případě, že celkový rozsah dodatečných stavebních víceprací nebo služeb nepřekročí 20 procent ceny původní zakázky. Nyní se tento limit zvýší až na 30 procent. Někteří senátoři i poslanci poukazovali na to, že většina zemí EU má tento limit až 50 procent.

 

Ministerstvo pro místní rozvoj proto už připravuje nový zákon, který musí začít platit nejpozději od dubna příštího roku, a ten už podle ministryně Karly Šlechtové bude limit 50 procent obsahovat. Někteří opoziční poslanci ale varovali, že zvýšení limitu otevírá prostor pro korupci a plýtvání penězi.

 

Schválená předloha má mimo jiné usnadnit hodnocení tendrů podle více kritérií a nesoustředit se pouze na nabízenou cenu. Rozšíření hodnoticích kritérií má potlačit praxi zadávání zakázek nejnižší nabídce bez vyhodnocení ostatních kritérií. Novela ruší i povinnost zrušit zadávací řízení v případě jediné nabídky. Má také urychlit případná řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Stanoví například, že pokud chce někdo zpochybnit zakázku u antimonopolního úřadu, bude muset skládat kauci až deset milionů korun. Dosud byla horní hranice dva miliony korun.

 

Komunikace s ÚOHS má mít nově elektronickou podobu. Elektronicky se úřadu budou podávat například podání nebo rozklady a další stanovené dokumenty. Uchazeči o zakázky také budou moci předkládat v rámci dokazování své kvalifikace vysokoškolské diplomy v latině a nebudou je muset nechat přeložit do češtiny.

 

Zdroj: ČTK