Novela ulehčující zadávání zakázek nabyla účinnosti


publikováno: 10.03.2015

Současný zákon umožňuje zadat zakázku v jednacím řízení bez uveřejnění stejnému dodavateli v případě, že celkový rozsah dodatečných stavebních víceprací nebo služeb nepřekročí 20 procent ceny původní zakázky. Nyní se tento limit zvýší až na 30 procent. Někteří senátoři i poslanci poukazovali na to, že většina zemí EU má tento limit až 50 procent.

 

Ministerstvo pro místní rozvoj proto už připravuje nový zákon, který musí začít platit nejpozději od dubna příštího roku, a ten už podle ministryně Karly Šlechtové bude limit 50 procent obsahovat. Někteří opoziční poslanci ale varovali, že zvýšení limitu otevírá prostor pro korupci a plýtvání penězi.

 

Schválená předloha má mimo jiné usnadnit hodnocení tendrů podle více kritérií a nesoustředit se pouze na nabízenou cenu. Rozšíření hodnoticích kritérií má potlačit praxi zadávání zakázek nejnižší nabídce bez vyhodnocení ostatních kritérií. Novela ruší i povinnost zrušit zadávací řízení v případě jediné nabídky. Má také urychlit případná řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Stanoví například, že pokud chce někdo zpochybnit zakázku u antimonopolního úřadu, bude muset skládat kauci až deset milionů korun. Dosud byla horní hranice dva miliony korun.

 

Komunikace s ÚOHS má mít nově elektronickou podobu. Elektronicky se úřadu budou podávat například podání nebo rozklady a další stanovené dokumenty. Uchazeči o zakázky také budou moci předkládat v rámci dokazování své kvalifikace vysokoškolské diplomy v latině a nebudou je muset nechat přeložit do češtiny.

 

Zdroj: ČTK