oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Ministr spravedlnosti Blažek a předseda ČAK Vychopeň: Zlepšujeme podmínky pro práci advokátů ve věznicích

autor: Redakce BA
publikováno: 29.05.2013

Předseda České advokátní komory Martin Vychopeň se obrátil na Ministerstvo spravedlnosti se žádostí o řešení technických nedostatků, se kterými se potýkali advokáti při práci s klienty ve věznicích a na které si při své práci dlouhodobě stěžovali. Nemohli totiž využívat žádné podklady pro jednání, které si do věznic přinesli v elektronické formě. Veškeré materiály pro jednání museli vždy tisknout.

„Měl jsem klienta, jehož případ se týkal rozsáhlé sítě obchodních společností, veškeré podklady, které bylo pro jeho obhajobu nutné projednávat, zabíraly tři plné aktovky spisů. Pro zajímavost jsem spisy vážil, měly přes 8 kilogramů,“ popsal jeden z mnoha případů advokát.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek pověřil řešením situace prvního náměstka Daniela Voláka, do jehož gesce spadá justiční i vězeňská část resortu. Po projednání možností s generálním ředitelem Vězeňské služby ČR Petrem Dohnalem začala Vězeňská služba ČR připravovat ve věznicích místnosti vybavené patřičnou technikou tak, aby bylo možné použít při jednání advokátů s klienty jak záznamy na USB disku, tak například na CD.

„Vězeňská služba ČR povoluje advokátům přinést si do prostor věznice vlastní USB či CD nosiče a současně dává k dispozici místnost s počítačem, který umožní pracovat s dokumenty v elektronické podobě. Tento počítač však není z bezpečnostních důvodů možné připojit ani na vnitřní síť Vězeňské služby ČR, ani na internet,“ vysvětlil 1. náměstek ministra Daniel Volák.

Doporučil také advokátům před jednáním v konkrétní věznici předem ověřit, zda tamní zařízení podporuje všechny technologie, které plánují při setkání s klienty využít.

Pracoviště vybavená počítači jsou advokátům k dispozici ve věznicích, včetně věznic vazebních, od 1. 5. 2013.

 

icha

 

Foto Marie Kurková