Ministr spravedlnosti Blažek a předseda ČAK Vychopeň: Zlepšujeme podmínky pro práci advokátů ve věznicích


autor: Redakce BA
publikováno: 29.05.2013

„Měl jsem klienta, jehož případ se týkal rozsáhlé sítě obchodních společností, veškeré podklady, které bylo pro jeho obhajobu nutné projednávat, zabíraly tři plné aktovky spisů. Pro zajímavost jsem spisy vážil, měly přes 8 kilogramů,“ popsal jeden z mnoha případů advokát.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek pověřil řešením situace prvního náměstka Daniela Voláka, do jehož gesce spadá justiční i vězeňská část resortu. Po projednání možností s generálním ředitelem Vězeňské služby ČR Petrem Dohnalem začala Vězeňská služba ČR připravovat ve věznicích místnosti vybavené patřičnou technikou tak, aby bylo možné použít při jednání advokátů s klienty jak záznamy na USB disku, tak například na CD.

„Vězeňská služba ČR povoluje advokátům přinést si do prostor věznice vlastní USB či CD nosiče a současně dává k dispozici místnost s počítačem, který umožní pracovat s dokumenty v elektronické podobě. Tento počítač však není z bezpečnostních důvodů možné připojit ani na vnitřní síť Vězeňské služby ČR, ani na internet,“ vysvětlil 1. náměstek ministra Daniel Volák.

Doporučil také advokátům před jednáním v konkrétní věznici předem ověřit, zda tamní zařízení podporuje všechny technologie, které plánují při setkání s klienty využít.

Pracoviště vybavená počítači jsou advokátům k dispozici ve věznicích, včetně věznic vazebních, od 1. 5. 2013.

 

icha

 

Foto Marie Kurková