oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Křest knihy o právnickém rodu Mokrých

publikováno: 21.11.2017

Dne 20. listopadu 2017 v podvečer proběhl v Galerii 17. listopadu v pražském sídle České advokátní komory slavnostní křest knihy „Kapitoly z dějin českého právnického rodu Mokrých“, kterou z materiálů rodinného archivu sestavil JUDr. Jan Kotous. Knihu pokřtil bývalý předseda Komory JUDr. Martin Vychopeň.

Na snímku zleva: JUDr. Antonín Mokrý starší, JUDr. Jan Kotous, JUDr. Martin Vychopeň a JUDr. Antonín Mokrý mladší„Nevím o žádné jiné rodině, která by se od poloviny 16.  století dodnes věnovala právnické profesi a měla tak krásně zachovaný rodinný archiv,“ uvedl editor knihy doktor Kotous. Nejstarším příslušníkem rodu byl Urban Mokrý (1577-1650), rodák ze Soběslavi, který se po službě u posledních Rožmberků usadil v Netolicích a stal se nejdříve důchodním písařem nové netolické vrchnosti, Eggenberků, a poté netolickým radním, který často jednal jménem města. Od třetiny 19. století byli členové rodu notáři (patřil k nim i vodňanský notář a básník Otakar Mokrý).

Potomkem rodu v desáté generaci je JUDr. Antonín Mokrý (*1929), bývalý předseda Nejvyššího soudu ČR a po rozpadu federace první předseda Vrchního soudu v Praze, který léta shromažďoval materiály do rodinného archivu a na jejich základě napsal i rodinnou kroniku. Při křtu ale všechny zásluhy na knize skromně připsal svému dlouholetému příteli, doktoru Kotousovi, se kterým se kdysi seznámil v kanceláři Vyšehradské kapituly (dr. Kotous ji léta vedl). 

Jedenáctou generací právnického rodu Mokrých je pak jeho syn, také Antonín, tohoto jména osmý, pražský advokát a dlouholetý místopředseda a aktuálně člen představenstva ČAK, který v v současné době zastává funkci prvního viceprezidenta Rady evropských advokátních komor (CCBE) a pro rok 2018 se stane jejím prezidentem.

Knihu, kterou mimo řady dalších subjektů finančně podpořila i ČAK, vydalo nakladatelství Pasparta Publishing. V omezeném množství je kniha zájemcům dostupná zdarma v sídle ČAK na Národní třídě 16.

ivac

Foto Mgr. Barbora Petráčková