oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Česko působí ve dvacítce společných vyšetřovacích týmů

publikováno: 30.03.2019

Čeští policisté a státní zástupci aktuálně pracují ve dvacítce společných vyšetřovacích týmů s jinými státy. Jedním z nich je například skupina, v níž Češi s polskými kolegy objasňují prosincový tragický výbuch v dole ve Stonavě na Karvinsku. Nejčastěji Česko využívá tento typ justiční spolupráce se Slovenskem, významná je ale i kooperace s Německem a Velkou Británií.

Vyšetřovací týmy pracují na základě dohody uzavřené mezi dvěma nebo více státy a usnadňují a zrychlují komunikaci policistů a státních zástupců v jednotlivých zemích. Společné vyšetřování se zaměřuje hlavně na případy závažných daňových deliktů, drogovou kriminalitu, ale i na obchodování s lidmi či nelegální migraci a převaděčství.

Češi se od uzavření první dohody v roce 2008 podíleli na činnosti 58 takových týmů, a spolupracovali tak s kolegy z celkem 16 evropských států.

Se Slovenskem zatím Česko utvořilo 17 dvoustranných a čtyři vícestranné týmy. S Německem takto spolupracovalo dohromady desetkrát a s Velkou Británií devětkrát. "Z důvodu rizika tvrdého brexitu jsou po dohodě s Velkou Británií původní dohody nahrazovány novými dokumenty opřenými o jinou právní úpravu určenou pro justiční spolupráci s nečlenskými zeměmi Evropské unie," popsal současnou situaci mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Na vyjednávání a uzavírání dohod se podílí mezinárodní odbor Nejvyššího státního zastupitelství. Vznik týmů koordinuje i evropská jednotka justiční spolupráce Eurojust, který přeshraničním skupinám poskytuje zázemí a finanční podporu.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay