Česko působí ve dvacítce společných vyšetřovacích týmů


publikováno: 30.03.2019

Vyšetřovací týmy pracují na základě dohody uzavřené mezi dvěma nebo více státy a usnadňují a zrychlují komunikaci policistů a státních zástupců v jednotlivých zemích. Společné vyšetřování se zaměřuje hlavně na případy závažných daňových deliktů, drogovou kriminalitu, ale i na obchodování s lidmi či nelegální migraci a převaděčství.

Češi se od uzavření první dohody v roce 2008 podíleli na činnosti 58 takových týmů, a spolupracovali tak s kolegy z celkem 16 evropských států.

Se Slovenskem zatím Česko utvořilo 17 dvoustranných a čtyři vícestranné týmy. S Německem takto spolupracovalo dohromady desetkrát a s Velkou Británií devětkrát. "Z důvodu rizika tvrdého brexitu jsou po dohodě s Velkou Británií původní dohody nahrazovány novými dokumenty opřenými o jinou právní úpravu určenou pro justiční spolupráci s nečlenskými zeměmi Evropské unie," popsal současnou situaci mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Na vyjednávání a uzavírání dohod se podílí mezinárodní odbor Nejvyššího státního zastupitelství. Vznik týmů koordinuje i evropská jednotka justiční spolupráce Eurojust, který přeshraničním skupinám poskytuje zázemí a finanční podporu.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay