oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Změny v trestním řádu zřejmě Senát schválí

publikováno: 13.04.2016

U krácení daně zřejmě bude opět trestná i příprava tohoto činu. Místo vazby někteří z obviněných budou hlídáni pomocí elektronických náramků. Tyto změny mají přinést dvě novely trestního řádu, které dnes doporučil horní komoře schválit její ústavně-právní výbor.

Příprava krácení daně byla trestná do roku 2009, nyní se má kvůli potírání například takzvaných karuselových obchodů do zákona vrátit se sankcí až desetiletého vězení. Podle kritiků povede ke zvýšení kriminalizace jakéhokoli podnikání.

Novela zavede opětovně také určitou formu účinné lítosti, která by měla motivovat k oznamování korupce. Nyní hrozí postih oběma stranám, a nemají tedy zájem úplatkářství odhalit. Novela počítá například s tím, že policie dočasně odloží trestní stíhání člověka, který oznámil korupci, pokud slíbil úplatek jen proto, že o něj byl požádán, a zároveň to nahlásil bez zbytečného odkladu.

Druhá z předloh má rozšířit možnost využívání elektronických náramků. Zákon je nyní umožňuje využít pouze u trestu domácího vězení a u podmíněně propuštěných vězňů, kteří mají povinnost zdržovat se doma. Náramky by mohli mít ti obvinění, u nichž by nebylo nezbytně nutné provádět nepřetržitou fyzickou kontrolu. Systém elektronických náramků zatím v Česku nefunguje. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán ale doufá, že se výběr dodavatele podaří přes několikeré neúspěšné pokusy dokončit do konce roku.

Novela také přikazuje trest obecně prospěšných prací vykonat do roka místo nynějších dvou let. Novela také ruší pravidelné soudní přezkumy důvodů pro trvání ambulantního ochranného léčení.

Zdroj: ČTK