oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Zeman jmenoval novým ústavním soudcem Jaromíra Jirsu

publikováno: 08.10.2015

Prezident Miloš Zeman dne 7. 10. 2015 jmenoval novým ústavním soudcem Jaromíra Jirsu, který dosud působil jako místopředseda Městského soudu v Praze. Ústavní soud tak bude mít opět všech 15 členů, Jirsa obsadí místo po Vlastě Formánkové, jejíž mandát skončil v srpnu.

Jirsa při jmenování slíbil, že učiní vše pro to, aby uplatnil své dosavadní praktické zkušenosti při rozhodování u Ústavního soudu. "O spravedlnosti se někdy říká, že má být slepá ve smyslu tom, že má být rovná ke všem účastníkům soudního řízení," řekl Jirsa. Dodal, že se bude snažit, aby byla nejenom rovná, ale aby byla naplněna všechna základní lidská práva. Tedy například rovnost stran, klíčové právo na spravedlivý proces nebo veřejnost řízení. Slíbil boj proti "přepjatému formalismu, který také souvisí s právem na spravedlivý proces".

Jaromír Jirsa v justici působí od devadesátých let, zatím se věnoval civilnímu soudnictví. Od roku 2008 až dosud působil jako místopředseda Městského soudu v Praze v obchodním úseku. Předtím byl šest let prezidentem Soudcovské unie ČR. Zeman při jmenování připomněl, že Jirsa je autorem "minitýmů, které zrychlily soudní řízení". Vyzdvihl také, že byl hladce schválen nejen senátními výbory, ale i senátním plénem. "To svědčí o tom, že nový soudce propojí praktickou soudcovskou praxi s praxí Ústavního soudu," řekl Zeman.

Zdroj: ČTK