oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Zaměstnanci ČAK jsou Ježíškova vnoučata!

publikováno: 21.12.2018

I přes hektické období konce roku si zaměstnanci České advokátní komory vzpomněli na druhé a zapojili se z vlastní vůle do projektu Ježíškova vnoučata.

Projekt Ježíškova vnoučata vznikl na podzim roku 2016 díky nápadu novinářky Olgy Štrejbarové. Uvědomila si, že lidé v domovech pro seniory jsou ve většině případů bez rodiny, která by je navštěvovala a Vánoce pro ně spíše znamenaly pocity opuštění, než svátky radosti a lásky nejbližších. Proto se to pokusila změnit a založila úžasný projekt, který dnes díky Českému rozhlasu a slevovému portálu Slevomat.cz zná téměř každý. V roce 2017 se tak splnilo více jak 14 tisíc přání a vybralo se přes 2,5 milionu Kč!

Letos byl projekt ještě úspěšnější, podle posledních údajů na stránkách projektu se už splnilo téměř 18 tisíc přání a dalších 2800 se jich ještě plní. A díky sbírce na Slevomat.cz se již vybralo přes 6 miliónů Kč!

Rozhodla jsem se také do projektu zapojit a udělat nějaké babičce nebo dědečkovi v domově pro seniory na Vánoce radost. Ihned po spuštění online seznamu přání, kde si dárce může některé vybrat a splnit jej, byl ovšem web projektu kvůli přetížení nedostupný. Dostala jsem se tedy k seznamu až později a moc přání, která jsem si mohla z finančních důvodů dovolit koupit, tam už nebylo. Zeptala jsem se proto kolegyní z odboru vnějších vztahů ČAK, zda projekt znají a jestli se nechtějí ke mně připojit. Finance by tak stačily i na zaslání daru do domova. Kolegyně se zapojily hned, ale nečekala jsem, že v takové míře. Během tří dnů se to na ČAku „rozkřiklo“ a ve výsledku se k mému nápadu připojilo dalších 46 kolegů a kolegyň. Díky tomu se vybralo mnohem více peněz na dárek.

Domov se zvláštním režimem Jevišovka, který jsme obdarovali, je kousek od oblasti Pálava na jižní Moravě. Poskytuje sociální péči a zázemí lidem se sníženou soběstačností z důvodu chronického duševního nemocnění, Alzheimerovy choroby či jiných typů demencí. Obyvatelé jsou zde ve většině případů plně odkázáni na pomoc ošetřovatelek. Téměř všechna okna pokojů jsou orientovaná na jih a jihovýchod, proto v létě mají v domově nesnesitelné vedro a dusno. Kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu některých klientů není možné v domově používat klasickou klimatizaci, a proto si pro obyvatele personál přál alespoň jeden stojanový ventilátor, který by zpříjemnil čas trávený ve společenské místnosti.

Díky štědrosti a nadšenému zapojení kolegů jsme mohli ve výsledku koupit ne jeden, ale rovnou 13 kusů stojanových ventilátorů!

Minulý týden jsme ventilátory odvezli do domova. Nadšení a dojetí klientů i ošetřovatelek se nedá plnohodnotně popsat. Ošetřovatelky nám vyprávěly, jak se jim v domově žije, popisovaly nám osobní příběhy jednotlivých klientů a ukázaly, co vše pro obyvatele dělají, nejen v rámci zdravotní péče, ale také, jaké kulturní programy a zájmové činnosti pro klienty ke zpříjemnění jejich pobytu připravují. Ošetřovatelky jsou plné energie a na první pohled je vidět, že jejich zaměstnání pro ně není prací, nýbrž posláním. Není na nich znát únava, vyčerpání, nechuť, ale naopak uvidíte pouze nadšení a ochotu udělat pro klienty vše, aby se jim lépe ve stáří a nemoci žilo.

Dům jsme si prošli a na každém z jeho obyvatel byla vidět upřímná vděčnost. Na chodbách visí fotografie, obrázky od dětí ze zdejší základní školy a je poznat, že se tu všichni cítí dobře. A to je nejdůležitější.

Takže děkuji všem kolegům, kteří se k nápadu připojili a přispěli, opravdu jsme společně udělali velkou radost.

Do projektu Ježíškova vnoučata se i nadále může každý zapojit. Stále v seznamu přání, který naleznete ZDE zbývá pár nesplněných. A pokud si nevyberete určité přání, můžete přispět na jejich splnění pomocí sbírky portálu Slevomat.cz, a to ZDE.

Text: Mgr. Barbora Petráčková

Foto: Mgr. Barbora Petráčková, DZR Jevišovka, Ježíškova vnoučata 

Pozn.: Dary od všech vnoučat předaly ošetřovatelky klientům ve čtvrtek 20. 12. 2018. Fotografie z předání, které nám do redakce pošlou mezi svátky, přiložíme k tomuto článku později. Děkujeme za pochopení.

 

Paní Zdeňce, která žije v Domově již několik let, zde ošetřovatelky založily „šicí koutek“, kde šije a vyrábí polštářky a další předměty pro své spolubydlící. Jelikož je na tom zdravotně lépe, pomáhá ošetřovatelkám s ostatními klienty, mezi kterými si našla i dobré přátele. Sama přiznává, že díky DZR Jevišovka si mohla znovu vybudovat „svůj osobní prostor“ který nazývá domovem.

Zaměstnanci ČAK společně svá jména vytiskli na přání k Vánocům pro klienty z DZR Jevišovka, které si v Domově poté vyvěsili na zeď. Předání daru a přání pro klienty. Ošetřovatelky Domova neskrývaly radost a dojetí.Krabice s ventilátory, které obyvatelům zpříjemní horké letní dny.

Řád Ježížkova vnoučete