X. konference o historii advokacie v Praze
autor: PhDr. Ivana Cihlářová publikováno: 17.11.2013
DNE 8. 11. 2013 SE V AULE PRAŽSKÉHO PALÁCE DUNAJ KONALA JUBILEJNÍ, JIŽ DESÁTÁ KONFERENCE O HISTORII ADVOKACIE. PO LOŇSKÉM, DEVÁTÉM ROČNÍKU, KTERÝ SE KONAL V BRATISLAVĚ, SE I LETOS JASNĚ UKÁZALO, ŽE KONFERENCE SE ZAČÍNÁ PROFILOVAT JAKO MEZINÁRODNÍ AKCE, NA KTERÉ KROMĚ ČESKÝCH PŘEDNÁŠEJÍCÍCH VYSTOUPILI I HOSTÉ ZE SLOVENSKA A POLSKA. KONFERENCI JIŽ TRADIČNĚ MODEROVAL ÚSTAVNÍ SOUDCE, EXPŘEDSEDA ČAK A (NE V NEPOSLEDNÍ ŘADĚ) ABSOLVENT OBORU HISTORIE A ARCHIVNICTVÍ STANISLAV BALÍK.
Konferenci zahájil předseda České advokátní komory Martin Vychopeň, který zdůraznil, že advokacie je sebevědomý stav s historickými kořeny. „Historii se musíme učit, abychom ji nemuseli opakovat,“ konstatoval. Účastníky konference dále přivítal místopředseda ČAK a předseda výboru pro historii advokacie Petr Poledník, který, jak řekl, „sní o zkušebních otázkách z dějin advokacie při advokátních zkouškách“, a vyjádřil i naději, že za deset či patnáct let se na konferenci pořádané ČAK o dějinách advokacie sejde celá Evropa, neboť zájem o tento obor bádání se šíří v dalších zemích.
Jako poslední pozdravila úvodem přítomné místopředsedkyně Slovenské advokátní komory Viktória Hellenbart, která poděkovala ČAK za dlouholeté organizování této konference, jež se stala impulzem i pro práci SAK. „Nadšenie je nakažlivé,“ poznamenala místopředsedkyně sesterské Komory a poukázala na vznik slovenské komise pro historii advokacie či úspěšně se rozvíjející spolupráci s maďarskými kolegy při bádání v budapešťském archivu. SAK také nedávno vydala knihu „Advokácia v spomienkach advokátov“, kterou Viktória Hellenbart na místě předala jako dárek Stanislavu Balíkovi. Ten na oplátku slíbil napsat o knize recenzi, kterou přináší BA na str. 62.
Odbornou část konference pak zahájil příspěvek košického advokáta a spoluautora Histórie advokácie na Slovensku, Petera Kerecmana, Advokáti Aranyossyovci a Košická advokátska komora, věnovaný osudům členů významného právnického rodu Aranyossyů, zejména Ladislavovi Aranyossymu a jeho synům, dvojčatům Aristidovi a Andrejovi, kteří po více než padesát let stáli v čele Košické advokátní komory.
Jako druhý vystoupil Stanislav Balík s příspěvkem Významní tajemníci Pražské advokátní komory konce 19. a prvé poloviny 20. století, inspirovaným, jak sám řekl, podnětem Ladislava Kryma a vzpomínkou na zvěčnělého Jiřího Klouzu. Významným pro pražskou advokátní komoru byl rok 1904, v němž došlo ke zvolení Františka Dvorského jejím prvním českým prezidentem. Záhy nato začal v advokátní komoře působit tajemník Josef Schieszl. Toho od mnohaleté práce pro advokacii odvedla až státní služba, v roce 1920 se stal přednostou politického a legislativního odboru prezidenta republiky a dokonce, v roce 1926, ministrem sociální péče v úřednické Černého vládě. Jeho nástupcem byl od roku 1920 Rus Evžen Tarablin, první historik staršího období české advokacie, autor Nástinu vývoje advokacie v zemích Koruny české. Tarablin z tajemnické funkce odešel až v roce 1948.
Advokátní kancelář a její fungování na přelomu 19. a 20. století - to bylo téma Martina Ráji, který ze své disertační práce „vytáhl“ názorné popisy toho, jak před sto lety vypadaly advokátní kanceláře z hlediska chodu, vybavení nábytkem i zaměstnanci.
Jak živá a aktuální může být historie, ukázal příspěvek Viktórie Hellenbart, který se věnoval debatě v uherském parlamentu před přijetím advokátního řádu v roce 1874. Tématem diskuse tehdy byla rovněž otázka povinného členství v stavovské komoře (druhý tábor navrhoval licenci udělovanou státem), ale i dodnes živá otázka délky koncipientské praxe či povinného získání doktorátu jako podmínky pro výkon advokátní praxe.
S kouskem rodinné historie se svěřil ve svém vystoupení, nazvaném Palmární účet advokáta za prvé Československé republiky, brněnský advokát Milan Kyjovský, který v rodinném archivu nalezl pár dokladů o kauzách a výdělcích svého dědečka, advokáta Vojtěcha Kyjovského (1879-1948), zejména pak dokumenty o jeho zastupování hraběte Geyzy Andrassyho.
Dopolední část konference uzavřelo vystoupení studentky plzeňské právnické fakulty Marie Farníkové-Fabišové, nazvané Advokáti na Malé Straně v letech 1918-1938, která se soustředila především na osudy advokáta Antonína Kloudy, prvorepublikového a předúnorového prezidenta Advokátní komory v Čechách, a jeho pěti synů, taktéž advokátů.
Odpolední část konference zahájil všeobecně očekávaným a oblíbeným vystoupením brněnský advokát Lubomír Činka, který ze svojí rozsáhlé sbírky historických pohlednic i současných fotografií soudních budov na našem území tentokrát vybral, vzhledem k místu konání konference, Historické soudní budovy na území města Prahy a na území soudních okresů v působnosti MS v Praze v období 1855-1949 s přihlédnutím k současné dislokaci.
V dalším příspěvku - Henryk Krajewski - advokát a účastník povstání roku 1863 - zazněl na půdě Komory i poslední, třetí ze západoslovanských jazyků - polština, neboť jeho autorka, polská advokátka Ewa Stawicka, hovořila mateřštinou, a je třeba říci, srozumitelnou i pro Čechy nezvyklé kontaktu s polštinou. Henryk Krajewski byl významný polský advokát a zároveň významný účastník boje polského národa za svobodu, který strávil řadu let v žaláři a pak ve vyhnanství na Sibiři. V boji se angažoval i po svém návratu do Varšavy v roce 1860, což vyvrcholilo jeho účastí jako člena ilegální polské vlády během povstání v roce 1863 a po porážce povstání jeho opětovnou deportací na Sibiř. Po svém návratu do Varšavy byl Krajewski od roku 1870 až do své smrti v roce 1897 významným členem Varšavské advokátní komory i varšavské společnosti.
Kutnohorský soudce a historik advokacie Milan Závůrka si jako téma vybral Výkon advokacie u ministra JUDr. Bedřicha Pacáka se zaměřením na otázku, nakolik tento kutnohorský advokát dokázal skloubit svoji advokátní praxi s výkonem mandátu poslance říšské rady a posléze i ministra v rakouské vládě.
Nesmírně zajímavý byl příspěvek Martiny Gajdošové Prvé ženy v advokácii na území Slovenska. Je třeba vědět, že v roce 1938 provozovalo na území Slovenska advokátní praxi šest žen, tedy jedno procento ze všech advokátů, abychom pochopili, jak dramaticky se změnil život celé společnosti za posledních osmdesát let.
Příspěvek absolventky plzeňské právnické fakulty Nicol Svobodové vycházel z její obhájené diplomové práce a věnoval se Mladoboleslavským starostům z řad advokacie v letech 1860-1918, především nejvýznamnějšímu z nich, starostovi Mladé Boleslavi a poslanci českého i říšského sněmu Karlu Mattušovi.
Slovenský advokát a spoluautor Historie advokácie na Slovensku Rudolf Manik se ve svém vstoupení na téma Advokáti v hnedom a čiernom 1939-1945 věnoval především třem advokátům ve službách nacismu a fašismu - hlavě chorvatských ustašovců Ante Paveličovi, dále Lotyši Viktoru Araisovi, který řídil židovské pogromy, a šéfovi hlavního úřadu říšské bezpečnosti Ernestu Kaltenbrunerovi.
Absolvent olomoucké právnické fakulty Martin Chládek se s účastníky konference podělil o část své úspěšně obhájené diplomové práce Vývoj advokacie v NDR. Ten byl pozoruhodný zejména tím, jak poválečnou denacifikaci německé justice vystřídala kolektivizace i v advokacii.
Jako poslední vystoupila na konferenci se svým Právněhistorickým rozborem procesu s Alfredem Dreyfusem absolventka plzeňské právnické fakulty Tereza Vykusová. I její referát vycházel z úspěšně obhájené diplomové práce, pro níž autorka sbírala prameny mimo jiné v archivu Pařížské advokátní komory.
Referenti a četné publikum se na úplný závěr shodli na pokračování konferenční série i v roce následujícím.
❖ PhDr. Ivana Cihlářová