oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Vrchní soud zpřísnil muži trest za týrání rodiny

publikováno: 11.03.2019

Olomoucký vrchní soud dnes zpřísnil čtyřiačtyřicetiletému muži ze Vsetínska trest za dlouhodobé týrání své partnerky a dvou dětí z 5,5 na osm let. Odsouzen je za tři trestné činy, trest si vykonává v nejpřísnějším typu věznice. Odvolací soud tak vyhověl žalobci, který trest ve výši 5,5 roku považoval za nepřiměřeně mírný. Obhajoba naopak žádala zproštění, protože podle ní pro psychické i fyzické týrání nejsou důkazy. Muž podle rozsudku svou rodinu týral sedm let, děti si z chování otce odnesly posttraumatickou poruchu.

Podle soudu není o jeho jednání pochyb, svědčí o tom řada důkazů i výpovědi svědků. Trest byl nepřiměřeně mírný. "Je třeba ukázat na délku trvání jeho agrese vůči nejbližším, která dosahuje řádu sedmi let. Už v minulosti byl odsouzen pro násilnou trestnou činnost," uvedl předseda senátu Vladimír Rutar. V potaz je podle něj třeba vzít i to, že neprojevil žádnou míru sebereflexe.

Podle soudu muž svou partnerku psychicky i fyzicky týral od roku 2007 do roku 2014. Opakovaně ji zesměšňoval, fyzicky napadal, sprostě jí nadával, vyhrožoval jí umístěním na psychiatrii a zakázal jí stýkat se s rodinou. Ženu se podle obžaloby snažil izolovat od okolí. Muž se zodpovídá i z toho, že léta týral také své dvě děti, pálil jim hračky, zamykal je samotné v domě, byly zcela odloučené od svých vrstevníků. U dívky i chlapce rozpoznali znalci psychickou posttraumatickou poruchu, která se mimo jiné projevovala strachem z otce a poruchami spánku.

Žalobce Jaroslav Kandráč dnes požadoval trest v délce 8,5 roku. "Krajský soud při ukládání trestu nezohlednil všechny okolnosti, jde především o velmi negativní následky, které zanechalo jeho jednání na dětech," uvedl Kandráč. Také zmocněnkyně poškozených považovala trest za nepřiměřeně mírný. "Docházelo k týrání na dvou dětech, a to de facto od jejich narození. Děti byly přítomny dlouhodobému psychickému týrání své matky v podobě jejího ponižování. Děti neměly podněty lásky a bezpečí, místo toho prožívaly dlouhodobý strach," uvedla zmocněnkyně.

Muž, který je ve vazbě a dnešního jednání se neúčastnil, při procesu vystřídal pět obhájců a na soudce krajského soudu poslal čtyři stížnosti. Kvůli podjatosti podal stížnost i na předsedu senátu vrchního soudu. V rejstříku trestů má již deset záznamů.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay