oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Vliv ombudsmana na legislativu

publikováno: 18.04.2014

Anna Šabatová včera představila zprávu o činnosti úřadu za loňský rok. Zákonodárci podle ní vyslyšeli více než polovinu doporučení ombudsmana a změnili příslušné zákony. Proces ale většinou trvá delší dobu. Politiky za to, že na doporučení ombudsmana příliš nereagují, kritizoval i její předchůdce Pavel Varvařovský.

Ochránci práv dosud předložili sněmovně 79 legislativních doporučení. Zákonodárci podle nich upravili zákony ve 46 případech, což činí 58 procent. Od předložení doporučení do účinnosti nové právní úpravy uplynulo však v průměru 3,8 roku.

Nových doporučení na úpravy zákonů je ve zprávě o loňské činnosti ombudsmana celkem deset. Šabatová vyzdvihla čtyři z nich. Jde o uzákonění pravomoci inspekce práce pokutovat zaměstnavatele za neoprávněné sledování zaměstnanců na pracovišti, možnosti opatrovníka ustanoveného soudem nahlížet v řízeních ve věcech nezletilých do spisu, zavedení sdíleného důkazního břemene ve všech sporech o diskriminaci a zavedení možnosti ochránce práv podávat veřejnou žalobu do antidiskriminačního zákona.

Z předloňských 11 doporučení ochránce práv zákonodárci nepřímo vyslyšeli jedno, když zrušili kontroverzní kartu sociálních systémů. Zpráva to přičítá i tomu, že loni v červnu padla vláda a následně byla rozpuštěna sněmovna. Šabatová by uvítala, kdyby se noví zákonodárci i těmito doporučeními začali zabývat. Problémy, z nichž vycházejí, totiž nadále trvají. 

Zdroj: ČTK