Vliv ombudsmana na legislativu
publikováno: 18.04.2014
Anna Šabatová včera představila zprávu o činnosti úřadu za loňský rok. Zákonodárci podle ní vyslyšeli více než polovinu doporučení ombudsmana a změnili příslušné zákony. Proces ale většinou trvá delší dobu. Politiky za to, že na doporučení ombudsmana příliš nereagují, kritizoval i její předchůdce Pavel Varvařovský.
Ochránci práv dosud předložili sněmovně 79 legislativních doporučení. Zákonodárci podle nich upravili zákony ve 46 případech, což činí 58 procent. Od předložení doporučení do účinnosti nové právní úpravy uplynulo však v průměru 3,8 roku.
Nových doporučení na úpravy zákonů je ve zprávě o loňské činnosti ombudsmana celkem deset. Šabatová vyzdvihla čtyři z nich. Jde o uzákonění pravomoci inspekce práce pokutovat zaměstnavatele za neoprávněné sledování zaměstnanců na pracovišti, možnosti opatrovníka ustanoveného soudem nahlížet v řízeních ve věcech nezletilých do spisu, zavedení sdíleného důkazního břemene ve všech sporech o diskriminaci a zavedení možnosti ochránce práv podávat veřejnou žalobu do antidiskriminačního zákona.
Z předloňských 11 doporučení ochránce práv zákonodárci nepřímo vyslyšeli jedno, když zrušili kontroverzní kartu sociálních systémů. Zpráva to přičítá i tomu, že loni v červnu padla vláda a následně byla rozpuštěna sněmovna. Šabatová by uvítala, kdyby se noví zákonodárci i těmito doporučeními začali zabývat. Problémy, z nichž vycházejí, totiž nadále trvají.
Zdroj: ČTK