oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Vláda podpořila nominaci Passera na druhého soudce v Lucemburku

publikováno: 12.04.2016

Vláda schválila nominaci Jana M. Passera na místo druhého českého soudce u Tribunálu Soudního dvora Evropské unie. Současný soudce Nejvyššího správního soudu předtím uspěl ve výběrovém řízení před odbornou komisí i v evropském výboru Poslanecké sněmovny. Návrh nyní posoudí výbor zřízený EU a poté i členské státy.

Passera vybrala v únoru devítičlenná komise, ve které byli kromě ministra spravedlnosti například předsedové Ústavního soudu Pavel Rychetský, Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Druhou kandidátkou byla Petra Škvařilová-Pelzl, právnička přidělená řediteli Generálního ředitelství výzkumu, knihovny a dokumentace Soudního dvora EU.

Druhý český soudce se vybírá v souvislosti s reformou Soudního dvora EU, kterou vloni podpořila Rada. V instituci dlouhodobě působí Irena Pelikánová, matka současného ministra spravedlnosti. Soudní dvůr EU je nejvyšší právní instancí unie a odpovídá za jednotný výklad a aplikaci evropského práva.

V rámci plánovaných změn se ČR na základě losu dostala do první vlny zemí, které měly do loňského 15. června navrhnout kandidáta na svého druhého soudce Tribunálu. Loni v květnu se výběrového řízení účastnili tři zájemci a žádný před výběrovou komisí požadavky kladené na soudce Tribunálu zcela nesplnil.

Po schválení ve vládě posoudí způsobilost kandidáta výbor zřízený podle smlouvy o fungování Evropské unie. Zaměřuje se na právní erudici, pracovní zkušenosti, jazykové schopnosti a osobnost kandidátů. Následně kandidáty schvalují dohodou všechny členské státy EU.

Zdroj: ČTK