oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Veřejný ochránce práv v minulých letech uspěl jen s pár návrhy na změnu norem

publikováno: 03.09.2014

Úřad ombudsmana uspěl v minulých letech jen s částí svých podnětů poslancům a vládě na úpravu zákonů. V roce 2012 zákonodárci vyslyšeli jen jeden z desítky návrhů. Z pěti doporučení z roku 2011 se do legislativy promítla dvě. Vyplývá to ze zprávy o činnosti veřejného ochránce práv za loňský rok. Vláda by měla ve středu projednávat zprávu o tom, jak sama podněty ombudsmana k právním úpravám využívá.

V roce 2011 ombudsman navrhoval do zákona poučení o právu na správní žalobu. Vláda souhlasila, aby novelu připravili poslanci. Se změnou v systému hlášení docházky nezaměstnaných DONEZ uspěl ochránce jen částečně. Kritizoval, že se lidé bez práce musejí hlásit na poštách. Pokud to neudělají, hrozí jim, že přijdou o dávky. Sporný projekt loni skončil. Nyní je v Senátu ale podle podkladů pro vládu novela o zaměstnanosti, která do budoucna nevylučuje, že by nezaměstnaným mohly takzvané Czech Pointy s hledáním místa pomáhat. Sankce za to, když se uchazeči nedostaví, by se ale měly vypustit. Řešení zatím nemají podněty k uzákonění zdravotního pojištění pro cizince a k úpravě poměrů státních zaměstnanců. Ombudsman je zopakoval loni. Podle vládních podkladů si vláda nechává vypracovat analýzu o zdravotním pojištění cizinců, podle ní pak rozhodne. Služební zákon je nyní v Parlamentu. Další podnět se týkal loterií, změnu vláda nechystá.

Předloni našel odezvu jen jeden z 11 nových návrhů, s nimiž ochránce přišel. Nová ombudsmanka to zdůvodnila ve výroční zprávě pádem vlády a rozpuštěním Sněmovny v roce 2013. Zákonodárci loni zrušili sKarty, přes které se měly vyplácet sociální dávky. Ombudsman projekt kritizoval a žádal jeho úpravy. Svá další doporučení, která se týkala zavedení bezplatné právní pomoci, sociálního bydlení a dalších záležitostí, zopakoval i v roce 2013. Podle vládních podkladů zákonodárci některým návrhům vyhověli a jiné by se mohly promítnout do zákonů, s jejichž přípravou kabinet počítá ve svém legislativním plánu.

U dvou podnětů se resorty neshodují. Změně v nároku na podporu v nezaměstnanosti při dlouhodobé nemoci se nedá podle ministerstva práce vyhovět, podle ministra pro lidská práva by se měla vypracovat novela s mírnějšími podmínkami. Zatímco vnitro není přesvědčeno o nezbytnosti výslovné úpravy v zákoně, že by ministerstva měla metodicky vést a usměrňovat své úřady, ministr pro lidská práva by to doplnil.

Desítku nových doporučení předložil ombudsman i loni. Zaměřil se v nich na ochranu soukromí zaměstnanců, zamítavá stanoviska k žádostem o dávky v hmotné nouzi či na doplnění veřejné žaloby do antidiskriminačního zákona.

Zdroj: ČTK