oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

ÚS spouští internetovou aplikaci NaSpis, zpřístupňující právním zástupcům elektronické dokumenty ze soudního spisu

publikováno: 30.08.2018

Ústavní soud zprovozní od 1. 9. 2018 internetovou aplikaci NaSpis, která umožní advokátům – právním zástupcům účastníků a vedlejších účastníků řízení – přistupovat a seznamovat se s elektronickými dokumenty ve spisech Ústavního soudu vzdáleně bez nutnosti osobně navštívit sídlo Ústavního soudu.

Aplikace NaSpis nemůže plně nahradit institut nahlížení do spisu, který se musí realizovat v prostorách sídla Ústavního soudu, ale měla by usnadnit přístup právních zástupců do elektronických spisů soudu, a tím šetřit čas a prostředky účastníků řízení.

Ústavní soud je prvním soudním orgánem, který v ČR k takové „službě“ účastníkům řízení přistoupil. Vzhledem k tomu se však prozatím rozhodl aplikaci omezit na řízení zahájená až po zprovoznění aplikace, tj. po 1. 9. 2018; do spisů vedených v dříve zahájených řízeních nebude možné prostřednictvím této služby přistupovat.

Do aplikace je třeba se registrovat prostřednictvím datové schránky a e-mailu uživatele. Bližší informace uživatel nalezne přímo na stránkách aplikace NaSpis (https://naspis.usoud.cz) a v § 58a Kancelářského a spisového řádu.

„Věříme, že aplikace se v praxi osvědčí, a budeme rádi, stane-li se využívaným nástrojem a pověstnou vlaštovkou, inspirující další orgány veřejné moci ke vzdálenému zpřístupňování elektronických dokumentů účastníkům řízení,“ uvedl Ivo Pospíšil, generální sekretář Ústavního soudu.  

Nový nástroj oceňují i ti, pro které je určen – advokáti.

„Zatím jsem si aplikaci pouze dálkově „očichal“, ale nezkoušel, nicméně vypadá velmi sympaticky, pokud jde o přístupové nároky a samozřejmě základní myšlenka je mimo vší pochybnost vítaná. Zadám našim IT odborníkům, aby ji zprovoznili pro celou AK. O projektu jsem nevěděl, ale jak patrno, vítám ho,“ pochvaloval si advokát,  místopředseda ČAK a prezident  Unie obhájců  ČR Tomáš Sokol.

„Z aplikace NaSpis jsem nadšený. Oceňuji aktivní přístup Ústavního soudu a domnívám se, že jej ocení i všichni advokáti, zejména mimobrněnští (i když výlet do Brna mě vždy těšil). Rád bych věřil, že během krátké doby se budou inspirovat i další brněnské soudy a nakonec i soudy nižších, než brněnských, stupňů,“ uvedl advokát JUDr. Petr Toman, LL.M.,  člen představenstva ČAK a prezidia Unie obhájců ČR.

„Internetovou aplikaci NaSpis považuji za velmi přínosnou. V případě Ústavního soudu ČR je její význam o to větší, že advokát nemůže zmocnit za účelem nahlížení do spisu ÚS ČR svého koncipienta. Nahlížet lze pouze osobně nebo prostřednictvím jiného kolegy-advokáta. Jakkoli je tato skutečnost namístě, nese s sebou v praxi bohužel zvýšenou časovou zátěž advokátů a ve svém důsledku též větší náklady klientů na právní zastoupení,“ dodala pražská advokátka JUDr. Jitka Hořinová. Také její kolega, advokát JUDr. Jiří Polanský, se rád to testování zapojí: „Nahlížení do spisů u Ústavního soudu považuji za přínosnou věc ulehčující práci zejména mimobrněnským advokátům.“

Vzhledem k tomu, že jde o nový nástroj, Ústavní soud ocení, pokud mu uživatelé předají zpětnou vazbu a podněty, které lze směřovat na e-mailovou adresu naspis@usoud.cz.

Zdroj: red + ÚS Brno.