oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

ÚS odložil vykonatelnost verdiktu o šesti jihočeských rybnících

publikováno: 11.03.2019

Ústavní soud (ÚS) odložil vykonatelnost verdiktu jihočeského krajského soudu, podle kterého muselo Rybářství Třeboň vrátit státu šest rybníků a další pozemky z někdejšího církevního majetku. Odklad potrvá do rozhodnutí o ústavní stížnosti podniku. ÚS to zdůvodnil například hrozbou hospodářských ztrát, zjistila ČTK z usnesení v databázi soudu.

"V případě výkonu rozsudku krajského soudu by stěžovatelce podle jejího tvrzení hrozily podstatné hospodářské ztráty, mj. v důsledku nutnosti předčasného výlovu rybníků nacházejících se na předmětných pozemcích," stojí v usnesení.

Soud také zohlednil, že podle Rybářství Třeboň by výkon rozsudku krajského soudu mohl mít dopad na celou třeboňskou rybniční soustavu, a rovněž nelze vyloučit vodohospodářské potíže, včetně zvýšeného rizika dlouhotrvajícího sucha. Na straně státu a církve, která by pozemky chtěla ve finále získat, podle soudu srovnatelná potenciální újma nehrozí, proto lze vyhovět návrhu na odklad.

ÚS odkladem vykonatelnosti rozhodnutí z roku 2017 nepředjímá celkový výsledek řízení o ústavní stížnosti, plyne z usnesení. Finální rozhodnutí dosud nepadlo, potvrdila mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

ČTK v katastru nemovitostí dohledala, že spor je veden o rybniční pozemky v katastrech Vlachnovic, Lhoty u Vlachnovic a Petrovic u Borovan na Českobudějovicku. Konkrétně jde o Slepičník, Smrk, Cikán, Prelátský, Herdovský a Vlachnovický rybník.

Spor vyvolala prelatura v Českém Krumlově. Tvrdí, že firma Rybářství Třeboň pozemky zprivatizovala, přestože patřily do historického majetku církve. O rybníky se prelatura mohla podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi přihlásit až po jejich převedení zpět na stát.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay