oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Stáž v Německu byla „na jedničku“

autor: Mgr. Blanka Vlachová
publikováno: 07.11.2018

O možnosti přihlásit se na pětitýdenní pobyt v Německu jsem se dozvěděla prakticky náhodou, krátce před vypršením lhůty k podávání přihlášek prostřednictvím internetových stránek České advokátní komory. Po prvotním podání písemné přihlášky jsem byla pozvána k osobnímu pohovoru probíhajícímu v němčině, na základě něhož mi byla dána možnost účastnit se tohoto programu jako zástupce za Českou republiku.

V srpnu se pak dohromady v Königswinteru sešlo 16 mladých advokátů a advokátek z různých zemí východní Evropy, mimo jiné z Gruzie, Srbska, Ruska, ale i Estonska. V první fázi nás čekal desetidenní blok přednášek zaměřených na různé oblasti německého práva. Bylo zajímavé sledovat různé větší či menší nuance mezi právními systémy jednotlivých zemí. Pro mě překvapivým byl například silný německý formalismus promítající se kupříkladu do nutnosti předčítání dokumentu, který má být osvědčen ze strany notáře. Pro tento krok musí být sjednán termín, přičemž samotné předčítání může v krajních případech trvat i několik dní.

Kromě přednášek se konaly v rámci programu i výlety do Kolína nad Rýnem a do Bonnu. Volný čas jsme většinou trávili s ostatními účastníky společně, a myslím, že jsme byli skvělá parta.

Po úvodních seminářích jsme se vydali na předem smluvená místa do advokátních kanceláří, kde následující téměř 4 týdny probíhala samotná stáž. Angažmá v advokátní kanceláři, stejně jako ubytování, si mohl buď každý zajistit sám, nebo tuto záležitost přenechat IRZ. Já se rozhodla pro druhou možnost a rozhodně nelituji, neboť jak advokátní kancelář, tak ubytování bylo zkrátka na jedničku. Mojí domovskou advokátní kanceláří se tak po následující bezmála měsíc stala advokátní kancelář DWF v Kolíně nad Rýnem. Jde o kancelář zabývající se především právem IT a M&A, přičemž v Německu se jedná o největší pobočku této společnosti, následovanou kanceláří v Berlíně a Mnichově. Stážistu z tohoto programu hostovali vůbec poprvé, a já měla navíc to štěstí, že jsem spolupracovala se zkušeným advokátem, jenž má vazby na Českou republiku, pracuje pro tuzemské klienty a dokonce mluví plynně česky. Z mé strany se jednalo zejména o revizi a přípravu smluv dle českého práva a práva mezinárodního obchodu. Byla jsem proto ráda, že jsem byla užitečná, co se znalostí českého práva týče. Dny ubíhaly neskutečně rychle, což bylo jednoznačně dáno jednak velmi záživnou náplní práce, jednak skvělým pracovním kolektivem. Od prvního dne jsem se cítila víc jako součást týmu, než jako praktikant.

Největším přínosem pro mě byly nově nabyté právní a jazykové znalosti, pracovní kontakty a přátelství. Stáž bych rozhodně doporučila každému, kdo má, byť jen trochu, zájem poznat jiný právní systém a nové prostředí.

Chtěla velice poděkovat České advokátní komoře na IRZ za příležitost účastnit se této stáže. Celkově pobyt v Německu hodnotím velmi pozitivně. Organizace ze strany IRZ byla fantastická, stejně jako samotná stáž v advokátní kanceláři. Nemám, co bych vytkla, snad kromě toho, že to celé uteklo až moc rychle.

Autorka pracuje v Advokátní kanceláři Pokorný, Wagner & partneři, s.r.o.