oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Stanovisko České advokátní komory k případu pronásledovaného pákistánského obhájce Saifa Mulúka

publikováno: 12.12.2018

Představenstvo České advokátní komory (ČAK) odsuzuje pronásledování pákistánského obhájce Saifa Mulúka za obhajobu křesťanky Asii Bibi odsouzené za rouhání proti islámu.

ČAK konstatuje, že jakkoliv postihovat advokáta jen proto, že vykonává svoji profesi a obhajuje klienta v trestním řízení, je nelidské a v rozporu s evropskými hodnotami.

Advokát, kterého něco takového postihne, si zaslouží nejen masivní podporu a solidaritu všech advokátů a jejich profesních organizací, ale také státních orgánů jakéhokoliv civilizovaného státu, které mu mohou poskytnout pomoc.

Česká advokátní komora se bude intenzivně snažit Saifa Mulúka kontaktovat a zjistit, zda a jak by mu v jeho nelehké situaci mohla pomoci. 

Shrnutí případu Asii Bibi:

Křesťanka Asia Bibi, před osmi lety odsouzená k trestu smrti za urážku islámského proroka Mohameda, byla začátkem listopadu zproštěna viny. Zprošťující verdikt soudu jí pomohl vybojovat jako obhájce právě Saif Mulúk. Soudní rozhodnutí ovšem spustilo hromadné nepokoje, proto Saif Mulúk musel v obavách o svůj život uprchnout do Evropy.