oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Soud projednal případ soudkyně podezřelé ze zneužití pravomoci

publikováno: 09.01.2019

Mělnický soud dnes projednal případ liberecké soudkyně Lenky Zhoufové podezřelé ze zneužití pravomoci. V roce 2016 nechala nezákonně prodloužit vazbu muži podezřelému z distribuce drog, rozhodnutí antedatovala. V případě odsouzení soudkyni hrozí až osm let vězení. Za nezákonný postup ji už potrestal kárný soud, a to snížením platu o čtvrtinu po dobu jednoho roku.

Soudkyně, která stále působí u libereckého soudu, na rozhodnutí o vazbě muže stíhaného za drogovou trestnou činnost napsala dřívější datum, aby vyhověla lhůtám. "Rozhodně jsem neměla v úmyslu škodit," uvedla při dnešním hlavním líčení. Krajský soud rozhodnutí o vazbě zrušil. "Udělala jsem obrovskou chybu," dodala soudkyně.

V případu šlo o kauzu rozsáhlé činnosti spojené s prodejem a distribucí drog. Proces v této věci pokračuje u libereckého soudu tento týden. Právní zástupkyně muže podezřelého z distribuce drog Marie Nedvědová dnes u soudu řekla, že její klient očekává nepodmíněný trest. Doba strávená ve vazbě se započítává do uloženého trestu.

I podle Nedvědové soudkyně pouze při rozhodování o vazbě zazmatkovala a za svůj čin byla už potrestána kárným soudem. Právní zástupkyně zmínila, že za stejný čin nemůže být člověk podle trestního řádu dvakrát trestán.

Zhoufová dnes u soudu také popisovala situaci u libereckého soudu, kde v době jejího nástupu v roce 2015 nastala výrazná generační obměna a byl problém se obrátit na zkušenější kolegy. Navíc soud musel urychleně řešit rozsáhlé kauzy, například obžalobu libereckých zastupitelů, která hrozila promlčením.

Státní zástupce podal loni v srpnu obžalobu na soudkyni k Okresnímu soudu v Liberci, kde Zhoufová pracuje. Kvůli možné podjatosti soudu byl případ přidělen soudu v Mělníku. Ten vynese rozsudek zřejmě na příštím jednání, které je naplánováno na březen.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay