oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Sněmovna schválila smlouvu proti zabavování majetku v cizině

publikováno: 11.12.2014

Sněmovna schválila mezinárodní smlouvu, díky které v budoucnu nebude moci být státům zabavován v cizině majetek v souvislosti s arbitrážemi nebo soudními spory s firmami. Úmluvu OSN o jurisdikčních imunitách států a jejich majetku dosud ratifikovalo 16 zemí.

Smlouva podle dřívějších informací ze Sněmovny upravuje skutečnost, že státy a jejich majetek jsou imunní vůči jurisdikci jiných států. Stanoví na druhou stranu výčet případů, kdy se státy s ohledem na předmět sporu nemohou imunity dovolávat. 

Česko si takovými případy prošlo. Jednalo se o spor Česka se společností Diag Human, která se snažila vymáhat v exekuci miliardy korun. Firmě byly přiznány za zmařený obchod s krevní plazmou v arbitráži z roku 2008. Stát ale v červenci oznámil, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál. Společnost pak reagovala, že se obrátí kvůli výroku arbitrů o ukončení letitého sporu na zahraniční exekuční soudy. Diag Human mezitím zahajoval v cizině proti ČR exekuční řízení, což české straně způsobovalo potíže třeba v podobě zadržování uměleckých děl zapůjčených do zahraničí. 

Valné shromáždění OSN přijalo úmluvu před deseti lety. Aby vstoupila v platnost, je nutné, aby se smluvní stranou stalo 30 států.

 

Zdroj: ČTK