oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Sněmovna asi schválí změny stavebního spoření u dětí

publikováno: 15.01.2016

Rodiče asi budou moci vypovědět stavební spoření svých nezletilých dětí bez souhlasu soudu a dostat se tak k penězům, ale jen za určitých podmínek. Úpravu dnes podpořil navzdory nesouhlasu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána sněmovní ústavně-právní výbor hlasy všech přítomných poslanců koalice i opozice.

Občanští demokraté původně navrhovali nutný souhlas soudu zrušit zcela. Výbor podpořil pozměňovací návrh Marka Bendy, podle kterého nebude soud rozhodovat, pokud skončila zákonná šestiletá doba spoření. Verdikt soudu se zároveň bude vyžadovat v případech, pokud s ukončením smlouvy dítěte nebudou souhlasit všichni jeho zákonní zástupci.

Pelikánovi vadí mimo jiné to, že předloha pojednává jen o stavebním spoření a není obecná pro všechny obdobné produkty. Uvedl také, že souhlas soudu nezavedl nový občanský zákoník, jak se obecně myslí, v právní úpravě byl i předtím. Zákonná pravidla, která mají chránit jmění dítěte, se podle Pelikána léta obcházela. Ministr ale ocenil to, že původní návrh ODS se omezil, čímž se „zmírní škody“. „S vaničkou vylijeme asi ne dítě, ale kachničku,“ uvedl.

Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek naopak soudí, že naspořené peníze jsou kromě státní podpory spíše rodičů než dětí. Úpravu v debatě podpořili i další poslanci. „Musíme hájit zájmy občanů, je to užitečná změna,“ uvedla Pelikánova předchůdkyně v ministerské funkci Helena Válková. Pavla Golasowská podotkla, že lidé jsou naštvaní, že musejí jít k soudu, když jde o jejich peníze. „Není možné zbytečně zatěžovat soudy a rodiče,“ uvedl předseda výboru Jeroným Tejc.

Loni soudy vedly podle informací ministerstva spravedlnosti přes 2000 řízení o ukončení stavebního spoření. Jen u desítek případů souhlas neudělily.

Zdroj: ČTK