oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Smlouvy mezi ČR a Británií zůstanou po brexitu v platnosti

publikováno: 11.03.2019

Smlouvy uzavřené mezi Českem a Británií zůstanou po jejím odchodu z Evropské unie v platnosti. Nahradit by měly například evropský zatýkací rozkaz, který v případě brexitu bez dohody nebude pro Británii platit.

Smluvní vztahy by se měly podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Vladimíra Řepky vztahovat i na případ podnikatele Františka Savova, o jehož vydání z Británie Česko žádá kvůli jeho stíhání pro daňové delikty.

"Dvoustranné mezinárodní smlouvy mezi Spojeným královstvím a Českou republikou zůstanou i po brexitu v platnosti," shodovali se Řepka i mluvčí Michal Bucháček z ministerstva zahraničí. Podle něj byla Británie loni na podzim oslovena kvůli "inventarizaci bilaterálních smluv a zjištění, zda považuje za platné tytéž smlouvy jako Česká republika," uvedl Bucháček.

V případě Brexitu bez výstupní dohody se stane smluvním základem pro dvoustrannou spolupráci například v oblasti justiční spolupráce Úmluva Rady Evropy o vydávání a právní pomoci ve věcech trestních, doplnil Řepka. Česko s Británií uzavřelo smlouvu o vydávání zločinců již za první republiky, dohoda stále platí pro některé mimoevropské státy britského společenství.

Vydání Savova podle mluvčího nebylo dosud uskutečněno navzdory zamítnutému odvolání, které podal proti rozhodnutí o svém vydání. Pokud tento případ nebude realizován do data brexitu, tedy 29. března, za předpokladu brexitu bez dohody, by měl pokračovat na právním základu dle dvoustranných a mnohostranných smluv, uvedl Řepka. "Nicméně není zatím vyloučena ani možnost, že tento případ, stejně jako jiné již probíhající případy, bude dokončen v právním režimu podle současných (unijních) pravidel," dodal.

Podrobnosti ohledně dalšího postupu v případech justiční spolupráce mezi ČR a Velkou Británií v případě brexitu bez dohody jsou podle Řepky upřesňovány v jednáních mezi experty ministerstva spravedlnosti a jejich britských protějšků.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay