oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Slovenský ústavní soud bude moci obnovit svou rozhodovací činnost

publikováno: 05.04.2019

Slovenský ústavní soud, který sídlí v Košicích a od poloviny února je paralyzován kvůli nedostatku soudců, bude moci obnovit svou rozhodovací činnost. Parlament v tomto týdnu sice zvolil jen část potřebných kandidátů na ústavní soudce, prezident Andrej Kiska však bude moci jmenovat alespoň čtyři nové soudce.

To zajistí fungování pléna této vrcholné soudní instituce v zemi. Ústavní soud ovšem nadále nebude v plné sestavě, což může prodloužit rozhodování o stížnostech lidí či firem ohledně porušení jejich ústavních práv.

Devíti z celkového počtu 13 slovenských ústavních soudců v únoru skončilo 12leté funkční období a sněmovna krátce předtím nezvolila žádné kandidáty na jejich nástupce. Tento týden ve středu parlament zvolil šest kandidátů na ústavní soudce, dnes k nim přibyli další dva. Mezi nimi jsou například šéfka slovenského nejvyššího soudu Daniela Švecová a předseda Specializovaného trestního soudu Michal Truban. Nejvíce hlasů dostal advokát Ivan Fiačan, kterého v tajné volbě podpořila i část opozice.

Po jmenování čtyř nových ústavních soudců prezidentem jich bude mít ústavní soud osm.
K fungování jeho pléna je zapotřebí alespoň sedm soudců, což je zároveň nejnižší počet, který je potřebný pro schválení rozhodnutí pléna soudu. Běžné stížnosti lidí, firem či institucí na porušení jejich ústavních práv posuzují tříčlenné senáty ústavního soudu.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay