oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Slovenská vláda podpořila odebírání titulů i za plagiátorství

publikováno: 10.01.2019

Slovenská vláda schválila návrh, který umožní vysokým školám odebírat absolventům udělené tituly i za plagiátorství při vypracování závěrečných prací. Při přípravě opatření se Slovensko inspirovalo obdobnou českou právní úpravou.

Po schválení novely vysokoškolského zákona ve sněmovně budou moci rektoři odebrat titul například v případě, že absolvent byl odsouzen za vybrané trestné činy a protiprávním jednání získal výhodu ohledně splnění podmínek k přijetí na studium nebo k jeho řádnému skončení. Jde například o trestné činy porušování autorských a průmyslových práv, korupci, podvod či vydírání. Ztráta titulu by měla od letošního května hrozit i za vypracování závěrečné práce jinou osobou. Podle slovenského ministerstva školství v Česku jsou důvody k odejmutí titulu stanoveny obecněji.

Předloha slovenského zákona počítá s tím, že ve stanovené lhůtě bude možné odebrat i tituly udělené v minulosti.

V Česku vysoké školy mohou odebrat kvůli plagiátorství diplom do tří let od jeho udělení. Univerzita Karlova loni oznámila, že tuto možnost poprvé využila a rozhodla o odejmutí dvou magisterských titulů absolventovi školy.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay