oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Senát umožnil zápisy do veřejných rejstříků pomocí notářů

publikováno: 25.03.2015

Zápisy do veřejných rejstříků budou moci provádět také notáři, nejen soudy. Umožnit to má vládní novela, kterou Senát beze změn schválil. Norma má také stanovit, že spory společenství vlastníků bytových jednotek o dlužné poplatky už nebudou řešit krajské, ale okresní soudy.

Poplatky za notářský zápis do rejstříků mají být podle vládní předlohy levnější než za soudní. V případě notářů vláda navrhla poplatek 8000 korun za první zápis akciové společnosti, 2700 korun za první zápis jiné osoby a tisícikorunu za změny ve veřejném rejstříku. Za soudní zápis poplatky činí 12 000 Kč, 6000 Kč a 2000 korun. 

Novela, kterou čeká ještě podpis prezidenta, má rovněž jednoznačněji stanovit, že od poplatku za první povinný zápis do rejstříků budou osvobozeny neziskové spolky. 

Senátoři na rozdíl od poslanců nijak předlohu nenavrhovali upravit. Poslanci z původní vládní předlohy vyškrtli pasáž, která měla zvýšit poplatky za elektronický platební rozkaz například vůči dlužníkům. Ministerstvo spravedlnosti původně navrhovalo poplatky za rozkaz zhruba srovnat s platbou za návrh na zahájení občanského soudního řízení. Rozkaz je právě kvůli nižší platbě podle ministerstva často zneužíván a návrhy stejně končí u soudů. Podle poslanců ale soudy díky elektronickému rozkazu nemusí provádět některé úkony. 

 

Zdroj: ČTK