oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Senát schválil novelu transplantačního zákona

publikováno: 21.03.2019

Zákonné podmínky odběru orgánů cizinců, kteří zemřou v Česku a nemají dárcovskou kartu, se zřejmě usnadní. Nově bude stačit souhlas blízké osoby zemřelého. Zjednodušení podmínek přinese novela transplantačního zákona, kterou dnes schválil Senát. Normu nyní posoudí prezident.

V současnosti musejí české úřady žádat cizí stát o informaci, zda jeho občan vyjádřil souhlas s posmrtným odběrem orgánů, nebo ne. Údaje podle předkladatelů není možné v mnoha případech například kvůli ochraně osobních údajů získat, i když osoba blízká s odběrem orgánů zemřelého cizince souhlasí a ví, že by s jejich darováním souhlasil.

Předkladatelé poslanecké novely uvedli, že současná pravidla znemožňují odběru orgánů od zhruba 15 cizinců, kteří ročně v Česku zemřou, což může představovat až 100 orgánů vhodných k transplantaci. Podle senátora ČSSD Jaroslava Malého by po přijetí novely bylo možné využít orgány až tří desítek cizinců zemřelých v Česku.

Novelu, kterou předložili poslanci ze všech frakcí vyjma lidovců a Starostů, podpořila i vláda. Změna počítá s tím, že zdravotnickému zařízení by měla osoba sdělit, zda zemřelý cizinec s posmrtným odběrem orgánů souhlasil, nebo ne, případně by postačil i její souhlas. Kontaktování cizího státu, případně diplomatické mise nebo konzulárního úřadu předloha staví až na druhé místo.

Zdroj: ČTK                                             
Foto: Pixabay