oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Senát odmítl osvobodit spolky od poplatků jen na půldruhého roku

publikováno: 24.10.2014

Senát se postavil proti tomu, aby spolky, nadace a odbory byly zákonem osvobozeny od soudních poplatků v rejstříkovém řízení jen na půldruhého roku. Vyhověl tak doporučení svého ústavně-právního výboru, který toto časové vymezení navrhl zrušit. Poslanecká novela o poplatcích se tak vrací Sněmovně k novému projednání.

Omezení platnosti novely Sněmovna přijala na doporučení svého ústavně právního výboru. Vytvořil by se tak časový limit pro přijetí zákona o obecné prospěšnosti. Senátní ústavně-právní výbor ale takovéto netradiční omezení účinnosti zákona odmítl. 

Novela má od uvedených poplatků osvobodit také nadační fondy, ústavy, svazy zaměstnavatelů a jiné veřejně prospěšné společnosti. Předkladatelé tvrdí, že současný stav přesahuje finanční možnosti hlavně malých neziskových organizací a spolků s pobočkami. Zpoplatněn je zápis nejen za údaje o spolku, ale i za každý pobočný spolek. Spolky s členitou strukturou by tak musely zaplatit podle tvůrců novely až miliony korun. 

Nestátní neziskové organizace za povinnou registraci na ministerstvu vnitra podle předkladatelů nic nehradily. S účinností rekodifikace soukromého práva nastal stav, kdy je osvobození od poplatků vázáno na status veřejné prospěšnosti. Ten ale není možné kvůli chybějícímu zákonu získat.

 

Zdroj: ČTK