oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Senát nezměnil zvyšování autorských poplatků, bude jen o inflaci

publikováno: 09.03.2017

Senát schválil novelu autorského zákona beze změn. Žádnému z požadavků na její úpravy překvapivě nevyhověl. Novela počítá s tím, že autorské poplatky se budou moci v budoucnu zvyšovat jen o inflaci.

S požadavkem kolektivních správců na jejich vyšší zdražení by muselo předem souhlasit ministerstvo kultury. Opatření je reakcí na zvýšení poplatků až o polovinu, které loni navrhly Ochranný svaz autorský nebo Intergram. 

Horní komora přijala novelu na návrh lidoveckých zástupců ve verzi schválené Sněmovnou. Senátní výbory i jeho mediální komise přitom doporučovaly v původně vládní novele zrušit či omezit některé poslanecké úpravy. 

Patřila k nim i pasáž, že pro razantní růst autorských poplatků nad trojnásobek inflace v uplynulých třech letech, které autorské svazy oznámily loni, budou muset získat souhlas Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Senátní kulturní výbor naopak chtěl do novely doplnit zvýšení autorských poplatků za půjčování knih o 150 procent. 

Zdroj: ČTK