oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

SD EU začal projednávat českou žalobu na zbraňovou směrnici

publikováno: 05.03.2019

Soudní dvůr EU se dnes začal na veřejném líčení zabývat žalobou, kterou se Česká republika domáhá zrušení směrnice zakazující některé poloautomatické zbraně či zásobníky. Českou delegaci vede náměstek ministra zahraničí Martin Smolek.

Česko, podporované v tomto sporu Maďarskem a Polskem, zpochybňuje způsob přijetí předloňské novely směrnice o kontrole nabývání a držení zbraní. Argumentuje také porušením zásady přiměřenosti. Druhou stranu sporu představuje Evropský parlament a Rada Evropské unie (členské státy) podporované Evropskou komisí a Francií.

Rozhodnutí dnes rozhodně nepadne, jde výhradně o jednání, na němž obě strany představují své argumenty. Teprve o několik měsíců později lze očekávat zveřejnění nezávislého názoru generálního advokáta soudu a později i samo rozhodnutí soudního dvora. To by podle odhadu mohlo přijít v červnu či červenci.

Brusel zdůvodnil návrh, který získal podporu většiny členských zemí, snahou znemožnit či znesnadnit teroristům získávání zbraní. Kritici, mezi něž patří většina českých zákonodárců či europoslanců, však mluví o nepřípustných zásazích do vnitřní bezpečnosti zemí či o omezování trhu se zbraněmi. Podle českých politiků změna směrnice zbytečně omezuje držitele legálních zbraní.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay