oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Rozšíření práv mladistvých v trestním řízení bude čelit zamítnutí

publikováno: 25.01.2019

Vládní předloha prohlubující práva mladistvých do 18 let věku v trestním řízení bude čelit návrhu KSČM na zamítnutí už v prvním sněmovním kole. Poslanci ale dnes debatu o novele, která vychází z evropské směrnice, nedokončili. Mohla by pokračovat nejdříve příští týden.

Mladiství podezřelí nebo obvinění v trestním řízení by měli získat podle návrhu právo mimo jiné na informace o řízení nebo na to, aby mohli být i po dosažení plnoletosti ve vazbě odděleně od dospělých. Za mladistvého by byli považováni i lidé, u nichž není zcela jisté, že už měli 18. narozeniny.

Předseda ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS) uvedl, že "soudnictví ve věcech mládeže funguje velmi dobře a jsme velmi vepředu před řadou zemí Evropské unie," podotkl.

Novela dále předpokládá, že mladistvý bude muset mít obhájce nikoliv pouze do dovršení 18 let, ale až do 21 let věku, jestliže trestní řízení začalo předtím, než dosáhl plnoletosti, a jestliže to bude s přihlédnutím k okolnostem případu vhodné. Podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) by se jednalo asi o 250 případů ročně, náklady státu by činily kolem čtyř milionů korun.

Předloha také rozšiřuje okruh informací, které je v trestním řízení potřeba poskytnout mladistvému, jeho zákonnému zástupci nebo opatrovníkovi. Důvodem pro širší informování je větší míra zranitelnosti u mladistvých než u dospělých. Směrnice také nařizuje, aby policie při výslechu mladistvého dávala přednost audiovizuálnímu záznamu před pouhým záznamem zvukovým.

Schůze Sněmovny bude pokračovat v úterý odpoledne.

 

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay