oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Rejstříkové poplatky pro spolky a nadace

publikováno: 22.04.2014

Spolky, nadace, ústavy a veřejně prospěšné společnosti pravděpodobně nebudou muset hradit soudní poplatky v rejstříkovém řízení. Počítá s tím novela poplatkového zákona, která podle návrhu stanoviska vlády ČR získá v nejbližších dnech podporu.

Vláda považuje za chvályhodný a správný záměr předkladatelů řešit problematickou situaci nestátních neziskových organizací, která vznikla po zamítnutí vládního návrhu zákona o statusu veřejné prospěšnosti loni v září Senátem. Předložené řešení lze v tuto chvíli věcně přijmout do doby konečného přijetí právní úpravy veřejné prospěšnosti, uvádí se v návrhu stanoviska. Ministerstvo spravedlnosti má totiž do konce září předložit vládě nový návrh zákona o podmínkách pro zápis statusu veřejné prospěšnosti do veřejného rejstříku. Nový zákon by měl platit od března příštího roku.

Poslanci ČSSD předložili novelu kvůli tomu, že současný stav přesahuje finanční možnosti hlavně malých neziskových organizací a spolků s pobočkami. U spolků s členitou strukturou půjdou jen poplatky za povinnou přeregistraci do statisíců až milionů korun. Zpoplatněný je zápis nejen za údaje o spolku, ale i za každý jeden pobočný spolek. Nestátní neziskové organizace dříve za povinnou registraci na ministerstvu vnitra nic nehradily. Po zavedení nového občanského zákoníku nastal stav, kdy je osvobození od poplatků vázané na status veřejné prospěšnosti. Ten ale není možné kvůli chybějícímu zákonu získat.

Zdroj: ČTK