oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

První převod bytů v rodinných domech asi bude bez daně z nabytí

publikováno: 08.03.2019

První prodej bytů v rodinných domech bude zřejmě osvobozen od daně z nabytí nemovitých věcí. Novelu zákonného opatření Senátu z roku 2013 schválila Sněmovna. Předložil ji poslanec vládního hnutí ANO Karel Rais. Nyní ji dostane k projednání Senát. Sněmovna odmítla zrušení daně z nabytí, jak navrhovala ODS, odmítla i další úpravy například na snížení sazby daně.

Sazba daně z nabytí činí čtyři procenta a od roku 2016 ji platí kupující. Předtím ji platil prodávající a kupující byl v pozici ručitele.

Návrh, který předložil poslanec Karel Rais na vynětí prvního převodu bytů v rodinných domech již dříve podpořila vláda. Také sněmovní rozpočtový výbor ho doporučil schválit.

Dosavadní osvobození v zákoně se vztahují mimo jiné na první úplatné nabytí rodinného domu nebo bytu v bytovém domě, ale ne v rodinném domě. Rodinný dům pak může mít podle předpisů nejvýše tři byty. Poslanec Rais argumentuje například tím, že v poslední době roste trend vymezovat bytové jednotky i v nově postavených rodinných domech.

Prodávajícím se pak podle něj v těchto domech lépe prodávají bytové jednotky než vlastnický podíl, navíc za tři prodané bytové jednotky může prodávající získat více peněz než za celý dům.

ODS daň z nabytí nemovité věci dlouhodobě kritizuje. Jeden její návrh na zrušení daně z nabytí zamítla Sněmovna již loni v lednu. Nyní neuspěly ani pozměňovací návrhy Pirátů.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay